Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Ofert pracy jest dużo i nie trzeba posiadać wielkich kwalifikacji aby zacząć. W tym zawodzie nie pracują osoby jedynie po studiach informatycznych, poza nimi można znaleźć osoby po architekturze, inżynierii środowiska, inżynierii biomedycznej, fizyce czy wielu innych.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Sprawdzenie poczty, śniadanie, status call, testowanie według wytycznych opisanych na podstawie dokumentacji (pisane Test Caseów, testy manualne, testy automatyczne), ping-pong/piłkarzyki kontynuacja pracy, lunch, kontynuacja pracy. Czasem inne spotkania czy calle w zależności od danego dnia.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Karnety wstępu (np. Multisport), Możliwości rozwoju, Praca z ludźmi, Ciekawa praca pełna wyzwań, Możliwości awansu

Największe wady pracy w zawodzie

Rutyna, Wysoka odpowiedzialność

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Wszystko zależy od tego z jakim doświadczeniem zaczynasz oraz jak bardzo wcześniej interesowałeś się tematem podczas studiów oraz od rodzaju umowy. W internecie można znaleźć informacje, że zaczyna się od 2,5 k brutto podczas gdy ja dostałem 2,6 netto. Średnia pensja również zależy od poziomu doświadczenia i jest to kwota pomiędzy 4-6,5 k netto.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy.

Wszystko zależy od zespołu w jakim pracujesz, czy jest zgrany i czy ma poczucie humoru. W moim zespole, jak i w innych mi znanych, mamy kilka inside joke-ów związanych z produktem czy specyfiką danej pracy. Co oddaje realia pracy? #INTERNAL_ERROR #DB_CONSTRAINT_EXCEPTION, developerzy swoje, a analiza swoje. Brak dokumentacji i wróżenie z wymagań w równoważnikach zdania.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Dociekliwość, Dokładność i precyzja, Konsekwencja, Logiczne wnioskowanie, Obowiązkowość, Rzetelność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Każdy kierunek może zacząć od testów manualnych (UI), przy pisaniu testów automatycznych wymagana jest podstawowa znajomość języków programowania. Przepustką jest analityczne i logiczne myślenie, znajomość języków programowania oraz sylabusa ISTQB.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętności analityczne, Umiejętności techniczne, Umiejętność planowania

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Nie czekaj do końca studiów by zacząć tę pracę, można już na 2 roku pracować na 3/5 etatu. Szukaj informacji branżowych i uczestnicz w konferencjach.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Pamiętaj, że dasz radę!