Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

O pracę w zawodzie jest umiarkowanie łatwo, jeśli na początku odpracuje się trochę bez wygórowanych oczekiwań finansowych. Przy posiadaniu już roku, bądź dwóch lat doświadczenia zaczyna być już łatwiej.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Najpierw kawa 🙂 Potem omówienie z leaderem projektu aktualnych potrzeb/zadań. Realizacja zadań przeważnie sprowadza się do modelowania CAD 3D, czasem do obliczeń (przeważnie według jakichś szablonów, którymi akurat dysponuje firma), analizy otoczenia projektowanej części pod kątem ewentualnych kolizji, optymalizowania geometrii wyrobu (tu dużo zależy od firmy – nie zawsze ma się dużą dowolność). Są także stanowiska powiązane z prowadzeniem symulacji np. przepływów, bądź FEM – osobiście jeszcze na takim nie pracowałem, ale słyszałem, że to relatywnie wtórna i nudna robota, w której z biegiem czasu dość odtwórczo realizuje się identyczne zadania, jak np. miesiąc wcześniej.

Największe zalety pracy w zawodzie

Prestiż firmy/stanowiska, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Możliwości rozwoju, Dobre warunki fizyczne pracy, Wysokie zarobki, Ciekawa praca pełna wyzwań

Największe wady pracy w zawodzie

Rutyna, Wysoka odpowiedzialność, Długa droga do osiągnięcia dobrej pozycji zawodowej

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Tradycyjnie należy zaznaczyć, że dużo zależy od lokalizacji, wielkości i „kapitału” firmy. Załóżmy firmę w okolicy dużego, „bogatego” miasta w firmie średniej wielkości, bądź w dużej (przynajmniej 100 pracowników): osiągnięcie przed 30-stką zarobków rzędu przynajmniej 6 tys. brutto jest raczej pewne. Na ambitnych czekają stanowiska kierownicze (np. kierownik projektu, bądź nawet kierownik działu) i wtedy to już pewnie średnio około 10 tys./m-c brutto, ale można zgarnąć więcej. Początkowo raczej nie więcej, niż 3500-4000 brutto, jednak po 1,5 roku można już liczyć nawet na 1000 zł więcej, zwłaszcza jeśli zmieni się firmę.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Przez prawie 10 m-cy pracowałem „na projekcie” w fabryce znanej, szanowanej firmy. Miałem tam możliwość skonfrontowania moich projektów z rzeczywistością, ponieważ mogłem (a wręcz musiałem) współpracować nie tylko z innymi konstruktorami, ale także z działem utrzymania i wsparcia produkcji. Można się wiele nauczyć, gdy obserwuje się dany problem techniczny na istniejącym produkcie (albo jego prototypach) i wspólnie z bardziej doświadczonymi pracownikami szuka się rozwiązania. Daje to też poczucie, że nauka ze studiów nie jest bezużyteczna, gdyż przeważnie należy wtedy szukać nieszablonowych rozwiązań, a więc albo zmiany geometrii części, albo jej materiału, sposobu montażu, albo sposobów obróbki itd.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Dokładność i precyzja, Kreatywność, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Odpowiedzialność, Przewidywanie ryzyka, Spostrzegawczość, Wnikliwa obserwacja

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Preferowane mechanika i budowa maszyn, ale także Mechatronika bądź Automatyka i robotyka o profilach mechanicznych. Przydatne kursy: materiałoznawstwo, rysunek techniczny, projektowanie CAD 3D (najlepiej w różnych środowiskach), techniki obróbki (im więcej i dokładniej się je zna, tym lepiej), techniki montażu, przetwórstwo tworzyw sztucznych („to przyszłość!”). Mniej przydatne: różnego rodzaju symulacje komputerowe, bo i tak pracodawcy nie traktują poważnie wiedzy „studenckiej” w tym zakresie, bo względem prawdziwej pracy jest ona minimalna.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność pracy w zespole, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętności techniczne, Umiejętność ustalania priorytetów

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

2 drogi:
– być wyjątkowo zdolnym, pracowitym, odbywać staże, pracować w kole naukowym itd.
– po prostu nauczyć się nieszablonowego języka, chociażby niemieckiego, bo „Juniorem” w firmie, w której taki język jest przydatny, można zostać mając w CV tylko „język + studia”, a po zdobyciu pierwszego 1,5 roku doświadczeń jest już łatwiej.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Nie można się zrażać na początku. Zapotrzebowanie na konstruktorów będzie „zawsze”, bo przecież na świecie produkuje się mnóstwo przedmiotów i za każdym z nich stoją tacy ludzie. Nie dać sobie wmówić, że to zawód bez przyszłości – umiejętności zdobyte na początku kariery procentują nawet i 40 lat (np. znajomość materiałów i rysunku technicznego), więc zarobki rosną i jeśli ktoś naprawdę polubi tę pracę, to nie grozi mu wypadnięcie z obiegu, gdy będzie miał 40-stkę na karku.