Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Projekty IT są obecnie realizowane w większości branż, nawet tych niepowiązanych bezpośrednio ze świadczeniem usług informatycznych. Zatem będziemy mieli z takimi projektami styczność oczywiście w usługach consultingowych (dedykowane oprogramowanie dla klientów), bankowości (aplikacje mobilne), ubezpieczeniach, transporcie, logistyce, FMCG itd., ale również w rolnictwie, przemyśle, drobniejszych usługach czy nawet gastronomii.

Projekty Informatyczne są i będą wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba komunikacji on-line, automatyzacji procesów czy po prostu zwykłego marketingu za pośrednictwem sieci. Stworzenie strony internetowej dla sklepu sprzedającego artykuły papiernicze to też projekt 🙂

Konkurencja – zależy od lokalizacji, wiedzy specjalistycznej z danej dziedziny i oczekiwań finansowych. Łatwiej o pracę w większych miastach, gdzie mają swoje siedziby duże firmy o solidnym zapleczu IT. Sama znajomość metodyki zarządzania projektami, podstaw informatyki i dobra komunikacja to nie wszystko, w niektórych zaawansowanych projektach liczy się również wiedza ściśle związana z zagadnieniem merytorycznym, którego projekty dotyczą (np. związana z procesami produkcyjnymi, zagadnieniami prawnymi czy medycyną). Na koniec finanse: oczywiście im większe doświadczenie i wiedzę posiadamy tym bardziej zwiększa się apetyt na zarobki, wtedy firma może zamiast naszej kandydatury rozważyć osobę z nieco mniejszym doświadczeniem, ale z mniejszymi oczekiwaniami finansowymi.

Obecnie większość firm przeżywa rozkwit swoich usług IT, więc rynek jest bardzo chłonny i o pracę nie trudno.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Mam umowę z „zadaniowym” czasem pracy, oznacza to tyle, że przychodzę w godzinach, które uważam za słuszne i siedzę w pracy tyle ile potrzebuję, ważne żeby wywiązać się ze swoich zadań. Czasem jest to więc 4 godziny, ale czasem nawet 10 godzin i na koniec dnia wiem, że następny też nie będzie lekki 🙂

Załóżmy, że średnio spędzam w pracy 8h dziennie. Przeciętny plan dnia jak poniżej:

9:00-10:00 – sprawdzenie poczty i wciśnięcie do listy nowych zadań, które przyszły z Azji i Stanów (Indie zaczęły pracę o naszej 5:00, Texas skończył o 23:00 poprzedniej doby).

10:00-10:30 – kawa i obejście piętra, przywitanie się z ludźmi

10:30-12:00 – spotkanie z process leadami z technologii zajmującej się obsługą serwerów, opowiadamy o statusach poszczególnych projektów (jest ich ponad 20!), w trakcie spotkania robię notatki on-line, mamy też włączoną video konferencję na którą wdzwaniają się osoby z Indii i jeszcze jeden process lead z Texasu z nocnej zmiany. Po spotkaniu każdy wychodzi z odświeżoną listą zadań, ja robię minutki (podsumowanie spotkania) i przesyłam do uczestników i kilku szefów żeby wszyscy wiedzieli co się dzieje.

12:00-13:00 – godzina na bieżącą pracę – sprawdzam z programistami jak radzą sobie z poszczególnymi projektami, ponieważ większość z nich znam tylko z avatara w poczcie porozumiewam się z nimi poprzez Skype lub służbowy komunikator. Przygotowuję BRD (Business Requirements Document) do nowych projektów, realizuję też drobne wrzutki z poprzedniego dnia (dostępy do SharaPointa, szybka prezentacja dla Marka itp.)

13:00-14:00 – święta pora lunchu, no chyba, że mamy release, czyli masowe, kwartalne wdrażanie wszystkich aktywnych projektów – wtedy wszystkie ręce na pokład 🙂 Na lunch idziemy do pobliskiej pizzerii, chińczyka, kebaba albo na pierogi, czasem jak mam swoje jedzenie to odgrzewam w mikrofalówce w kuchni na piętrze.

14:00-17:00 – podobnie jak wcześniej – spotkania i kontakt z innymi interesariuszami projektów.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Przyjazna atmosfera, Wsparcie dla młodych rodziców, Wysokie zarobki, Stabilizacja i pewność zatrudnienia, Praca z domu

Największe wady pracy w zawodzie

Rutyna

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Dla Warszawy: na początku 4-6 tys. brutto (zależy od branży), średnio: 8 tys. brutto

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Pracuję w dużym banku o globalnym zasięgu, obecnie liczba pracowników wynosi około 200 tys., są to osoby wywodzące się z różnych kultur, taka atmosfera uczy wzajemnego szacunku i rozumienia.

Pamiętam jedno spotkanie, które prowadziłem w sali konferencyjnej w Warszawie, oprócz uczestników w pomieszczeniu, mieliśmy ponad 20 ludzi dołączonych poprzez video, łącznie ok. 40 osób. W trakcie spotkania była przeprowadzona ankieta, z której wynikało, że uczestnicząc w tym spotkaniu łącznie mówimy w 15 językach, pracujemy w 8 strefach czasowych w 6 krajach, mamy razem 24 dzieci i przeżyliśmy już łącznie prawie 1200 lat 🙂

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Cierpliwość, Długa koncentracja, Dokładność i precyzja, Logiczne wnioskowanie, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Przewidywanie ryzyka

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Najlepszym analitykiem projektów informatycznych realizowanych w firmie farmaceutycznej byłby absolwent farmacji i informatyki 🙂

To oczywiście żart…

Realia są takie, że nie ma studiów przygotowujących do zawodu analityka. Najważniejsze są otwarty umysł, znajomość metodyki zarządzania projektami (np. PMI), podstaw informatyki i doskonały język angielski.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętności analityczne, Umiejętności techniczne

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Wybierz studia, które dadzą Ci czas na angażowanie się w działalność studencką, zapisz się do znanej organizacji o globalnym zasięgu (AISEC, BEST).

Wybierając trudne studia, które nie pozostawią Ci żadnego czasu dla siebie, możesz skończyć je z szarpanym zdrowiem fizycznym i psychicznym i nieaktualną wiedzą, która miała Ci się przydać w zawodzie, który wmówili Ci rodzice.

Moja najważniejsza rada: networking – buduj sieć kontaktów, bądź otwarty, ucz się adaptować do nowych sytuacji.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Excel – to na tym narzędziu stoi większość wielkich korporacji, poznaj dobrze VBA (Visual Basic of Applications) i nie będziesz miał problemów ze znalezieniem pracy w tym zawodzie.