Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Obecnie jest trochę więcej pracy niż w ubiegłych latach, nie mniej jednak przewidywania na przyszłość nie są tak kolorowe. Po studiach mało osób wybiera ścieżkę kariery w zawodzie – ze względu na trudności ze znalezieniem dobrej pracy z umową, zarobkami. Przy prowadzeniu samodzielnym projektu wymagane jest uzyskanie uprawnień budowlanych oraz opłacenie składek członkowskich, co związane jest z dodatkową nauką regulacji oraz norm i także z wydatkami.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Głównie jest to praca rysunkowa w programie AutoCAD i spotkania z branżystami, inwestorami oraz producentami materiałów budowlanych. Dużo czasu zajmuje również pisanie różnych pism do urzędów publicznych w celu uzyskania odpowiednich pozwoleń, a także zbieranie i opracowywanie dokumentacji. Konieczna jest dostępność telefoniczna jak i mailowa. Praca głównego architekta w zależności od formy zatrudnienia jest dość elastyczna, ale bardzo wyczerpująca i wymaga dużej odpowiedzialności.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Praca z domu

Największe wady pracy w zawodzie

Nadgodziny, Dużo stresu, Praca w weekendy, Niskie zarobki, Umowa zlecenie/ o dzieło

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

14-16 zł za godzinę na początek kariery. Średnia płaca wynosi ok 3000-3500zł. Bardzo dużo nadgodzin.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Wszystkie ciekawe historie związane są z niemożliwym na pierwszy rzut oka rozwiązaniem problemu na tle projektowym czy administracyjnym. Daje to na pewno ogromną satysfakcję, mimo częstego pracowania po nocach.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Długa koncentracja, Kreatywność, Logiczne wnioskowanie, Odpowiedzialność, Pracowitość, Staranność, Zdyscyplinowanie

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Kierunek Architektura, Wydział Architektury. Warto angażować się w organizacjach studenckich, by zyskać dodatkowe umiejętności pracy w grupie. Ponadto warto brać udział w wymianach studenckich i konkursach architektonicznych.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętność zarządzania grupą, Umiejętność planowania

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Przed studiami warto uczęszczać przynajmniej rok na rysunek techniczny przygotowujący na egzamin na studia. Podczas studiów warto angażować się w różne artystyczne, społeczne przedsięwzięcia. Polecam wymianę studencką typu Erasmus do dobrej uczelni zagranicznej – wspaniałe doświadczenie. W trakcie studiów można spróbować poszukać pracy bądź stażu studenckiego, by mieć lepszy start po zakończeniu studiów. Po studiach należy mieć przynajmniej roczną praktykę na budowie oraz również roczną w biurze projektowym, by być dopuszczonym do egzaminu na uprawnienia budowlane. Do egzaminu warto zacząć się przygotowywać przynajmniej pół roku – jest bardzo dużo ustaw i regulacji do nauki. Można też zastanowić się nad kursem przygotowującym na egzamin.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Studia są dość ciężkie i kosztowne. Dużo wydatków na materiały do malowania, makiet czy wydruki projektów. Bardzo dużo czasu spędza się na rysowaniu projektów i poprawkach. Po studiach okazuje się, że praca wygląda całkowicie inaczej niż się wyobrażało i trzeba się jeszcze bardzo dużo nauczyć. Zarobki i forma zatrudnienia nie są satysfakcjonujące. Biorąc pod uwagę ogrom nauki i pracy proponuję zastanowić się czy jest to odpowiednia ścieżka kariery.