Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Rynek dzieli się na kilka sektorów w zależności od specjalizacji (UI/UX, ilustracje, tekstylia, DTP, grafika webowa itd.). Aktualnie UI/UX zaczyna się rozwijać (w Polsce dość późno w stosunku do zachodu), więc w tej materii jest jeszcze więcej pracy w stosunku do ilości osób. Bardzo dużo osób zajmuje się grafiką webową oraz DTP, więc tu trzeba mocno naginać cenniki by być konkurencyjnym. Najczęstsze formy umów to głównie kontrakt (b2b), Umowa o Dzieło (UoDz), później Umowa Zlecenie (UZ), a o Umowie o Pracę (UoP) można pomarzyć (nieliczne firmy zatrudniają w ten sposób, a to przez fakt, że przy dużych zarobkach muszą one zapłacić duży podatek i składki na ZUS). Najbardziej wypłacalną formą dla pracodawców jest b2b – całą pensja pracownika jest uznawana jako koszt pracodawcy, a po drugie nie muszą przejmować się całym kodeksem pracy.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Nie ma czegoś takiego jak przeciętny dzień. Albo jest moment kiedy jest co robić bo jest zlecenie i wtedy każdy projekt to nowa historia bo stoi za nim inny klient albo nie ma co robić i trzeba się zastanowić jakie kroki podjąć, aby było co robić 😉 Do tego wszystkiego dochodzą kaprysy klientów, którzy jeszcze nie mają wyrobionych pewnych dobrych nawyków współpracy, przez co czasem zachodzą sytuacje zabawne, ale i frustrujące i denerwujące.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Możliwości rozwoju, Ciekawa praca pełna wyzwań, Praca z domu

Największe wady pracy w zawodzie

Dużo stresu, Praca w weekendy, Nieuprzejmi klienci, Wysoka konkurencja

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Tutaj to jest wolna amerykanka. Głównie zależy to od polityki firmy i rodzaju umowy. Przyjmę zatem widełki na podstawie własnych doświadczeń oraz ogłoszeń, które widywałem. Najgorzej oczywiście mają ci na umowach o dzieło (często się ich oczarowuje, że dostaną na rękę więcej bo nie będą płacić takich składek zusowskich itd.) – kwoty tutaj zaczynają się od 1600 zł netto miesięcznie. Dla specjalistów w dziedzinie na b2b czeka ciekawa perspektywa, nawet 14000 zł netto miesięcznie (ogłoszenie dla seniora, z 05.2017 w Warszawie).

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Jak wspomniałem wcześniej – praca z klientami powoduje często jakieś epizody anegdotyczne. Jednym takim doświadczeniem, które wprawiło mnie najpierw w osłupienie, później niedowierzanie, złość, a dziś już jest raczej powodem do żartów, była praca nad ulotką dla pewnej pani, która na początku zawierzyła mi swą wiarę w projekt w słowach „pan tu jest ekspertem i nie będę się wtrącać bo się nie znam”. Dobre podejście myślę. Prace nad ulotką ruszyły w maju (piękny okres bo natura się budzi, miła atmosfera, słońca coraz więcej, więc i pomysły same przychodzą do głowy). Po „kilku poprawkach” i plikach pokroju „ulotka_DL-v7-poprF-final-OSTATECZNE-13_11_2017.psd”, spotkaliśmy się w grudniu na spotkaniu, gdzie miała być podsumowana współpraca i przedstawiona finalna wersja. Pani oczywiście stawiła się na spotkanie, prezentacja przebiegła dobrze i z ust tej pani pada zdanie „Hmm… Ta ulotka jest za estetyczna. Myślę, że jej nie wezmę bo zrobiłam już sama. Może pan rzucić okiem (ulotka zrobiona w Wordzie O_O). Warto dodać, że takie ulotki robi się w kilka godzin, a nie miesięcy. W rezultacie projekt nie został spieniężony, ale udało się chociaż pozyskać środki za część czasu, który na niego poświęciłem. Zdarzały się też epizody (zarówno moje jak i kolegów i koleżanek z branży), że klienci po otrzymaniu projektu nie płacą i nie odpowiadają na wiadomości. Należy więc być przy tym czujnym i zabezpieczać na możliwe sposoby swoje projekty nim otrzyma się zapłatę.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Cierpliwość, Dążenie do celu, Kreatywność, Odpowiedzialność, Pracowitość, Staranność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

W zawodzie to głównie ASP i prywatnie SWPS, choć i tak decyduje doświadczenie i portfolio, ale jeśli ktoś chce mieć papier to raczej tam.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętności komunikacyjne, Umiejętność negocjacji

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Każdemu dobrze znane „Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: Co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić.”. Osobiście ukończyłem inną uczelnię, o innym kierunku, niepokrewnym z tym co robię. Przepis na sukces? Pomysł, idea i uparcie w dążeniu do nich.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

By się nie poddawać. Bywa różnie, zwłaszcza jak są okresy posuchy (bez zleceń i klientów). Wtedy jest czas na doszlifowanie warsztatu, konferencje i rozglądanie się za nowymi perspektywami projektów.