Każdy, kto stoi przed jakimś problemem, lub wyzwaniem powinien zastanowić się jak dokładnie wygląda jego sytuacja, jakie ma możliwości wyboru, jaka decyzja najlepiej wpłynie na tę sytuację. Od ponad 50 lat w wielkich firmach jednym z narzędzi stosowanych do tego celu jest bardzo prosta, a niezwykle skuteczna analiza SWOT. Analiza jest bardzo prosta, jednak wiele ludzi robi ją źle, dlatego zachęcamy Was do zapoznania się z tym artykułem.

4 kluczowe okna

W czasie analizy SWOT wypisujemy:

  • nasze mocne strony (Strengths), czyli wszystkie zalety, predyspozycje (również wynikające z testów), talenty, możliwości, posiadane zasoby (w tym np. finansowe). Wszystko, co można wykorzystać jako atut w obecnej sytuacji.
  • nasze słabe strony (Weaknesses), czyli wszystkie wady, braki zasobów, braki wiedzy, braki informacji, problemy osobiste i inne ograniczenia, które utrudnią podjęcie decyzji, lub mogą zawęzić nasze możliwości.
  • szanse (Opportunities), czyli wszystkie zewnętrzne czynniki, które możemy wykorzystać na naszą korzyść w obecnej sytuacji. To również instytucje, osoby i inne możliwości zewnętrzne, z których możemy skorzystać.
  • zagrożenia (Threats), czyli wszelkie ryzyka związane z naszą sytuacją. Czynniki zewnętrzne, które mogą nam zaszkodzić w obecnej sytuacji, lub w efekcie podjętych przez nas decyzji.

Praca ze SWOT

Właśnie tutaj najwięcej osób ma problemy z wykorzystaniem analizy. Po przeanalizowaniu swojej sytuacji nie wiedzą co mają z tą analizą zrobić. Przedstawiamy więc prostą procedurę, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym narzędziem. Wykorzystamy do tego celu przykład jednego z maturzystów.

Krok 1 – wypełnij SWOT

Uzupełnij wszystkie elementy SWOT jeden po drugim. Postaraj się wypisać jak najwięcej rzeczy, które przyjdą Ci do głowy. Zapytaj znajomych i rodzinę o ich opinię na temat Twoich mocnych i słabych stron, czasem będą w stanie zrobić to lepiej niż Ty. Rozejrzyj się również w internecie na temat wszelkich możliwości jakie masz. Powinieneś mieć przynajmniej dwa razy więcej wpisów w analizie niż w poniższym przykładzie:

SWOT1

Krok 2 – narysuj połączenia i znajdź luki

Musisz mieć pewność, że określisz wszystkie szanse, na jakie pozwalają Ci Twoje mocne strony, oraz znajdziesz wszystkie mocne strony i szanse, które pozwolą Ci uporać się ze słabymi stronami i zagrożeniami. Żeby to zrobić spróbuj dobrać do pary wszystkie elementy, jak na poniższym rysunku.

SWOTB

Dobre wyniki w nauce mogą Ci zagwarantować, że dostaniesz się na jakieś studia. Posiadanie sporej ilości czasu pozwoli Ci na wybór właściwych studiów, możesz je dokładnie przeanalizować. Program wyjazdów Erasmus (międzynarodowe wymiany studenckie) zagwarantuje Ci rozrywkę w czasie nudnych studiów, a strona wybierz studia pozwoli Ci znaleźć coś dla siebie pośród kierunków. Dzięki kursom online przygotujesz się lepiej do pracy w zawodzie, wyróżniając się na tle innych kandydatów, a doświadczenie w organizacji imprez pozwoli Ci łatwiej znaleźć pracę studencką, która da Ci zarobki na studia.

Zgodzisz się pewnie, że to bardzo optymistyczna analiza. Faktycznie, najwyższy czas pomyśleć o innych możliwościach i mocnych stronach, które będą dla Ciebie zabezpieczeniem w sytuacji, gdy to, co masz nie wystarczy. Musisz też znaleźć elementy, które uchronią Cię przed słabymi stronami i zagrożeniami, dla których nie znalazłeś par.

Krok 3 – uzupełnienie analizy

Poszukaj w internecie, zapytaj znajomych, zapytaj ekipy Świadomy Wybór na temat innych możliwości, z których możesz skorzystać przy wyborze studiów i kariery. Zrób wszystko, żeby w Twojej analizie nie było żadnego pola na czerwono!

SWOT2

Kolejna runda w  analizie pozwoliła Ci uzupełnić mocne strony i szanse. Jesteś w stanie uczyć się sumiennie, co powinno wystarczyć, aby uniknąć wyrzucenia ze studiów. Dzięki dołączeniu do organizacji studenckich nie będziesz się nudzić. Korzystając z Twojej łatwości nawiązywania znajomości będziesz mógł znaleźć partnera do wspólnej nauki, żeby zwalczyć brak samodyscypliny. Zrobisz testy predyspozycji, aby wybrać właściwe studia, a w razie problemów ze znalezieniem mieszkania spróbujesz zaaplikować o akademik. Stypendia i praca studencka będą dodatkowym źródłem pieniędzy, żeby móc opłacić mieszkanie i inne koszty utrzymania.

Krok 4 – weź się do roboty!

Z analizy wyniknęło mnóstwo działań, które możesz podjąć, aby jak najlepiej wybrać studia i przygotować się do nich, najwyższy czas zacząć je wykonywać. Na podstawie SWOT wypisz sobie listę rzeczy do zrobienia i zacznij je realizować. Z powyższej analizy będą to (w kolejności priorytetów czasowych):

  1. Sprawdzę na stronie wybierzstudia.nauka.gov.pl na jakie studia mogę pójść z moją mturą
  2. Wypełnię test predyspozycji zawodowych, żeby się dowiedzieć jaki mogę wykonywać zawód
  3. Poszukam organizacji studenckich, w których będę mógł rozwijać swoje zainteresowania
  4. Sprawdzę możliwości i warunki wyjazdu na program Erasmus
  5. Poszukam osób, które idą na te studia co ja, żeby znaleźć znajomych, z którymi będę się uczyć
  6. Sprawdzę możliwości uzyskania stypendium i akademika na wybranych uczelniach i złożę o nie podania

Podsumowanie

Przeprowadzona analiza jest tylko przykładem, nie zawiera wszystkich opcji mocnych stron, słabych stron, szans i zagrożeń, gdyż nie sposób byłoby nam ich pomieścić. Robiliśmy ją w bezpłatnym programie realtimeboard.com, świetnie (lepiej niż na komputerze!) się też ją robi na ścianie lub podłodze, z żółtymi karteczkami, które możesz przeklejać. Daj nam znać jak poszła Ci analiza 🙂