Jak skutecznie i przyjemnie uczyć się języków obcych

Skoro tu zaglądasz, to pewnie albo chcesz zacząć uczyć się języka obcego albo już się go uczysz. Być może chcesz zdać egzamin, potrzebujesz języka w pracy, uczysz się w celu podróżowania, rozwoju osobistego albo masz jeszcze inną motywację.

Poniżej pokażę Ci sprawdzone sposoby na To, jak skutecznie i przyjemnie uczyć się języków obcych, nie tylko wkuwać listy słówek i podążać za podręcznikiem.

Wyznacz cel i stwórz plan

Twój cel powinien być konkretny z wyznaczonym terminem. Podziel go też na etapy. Znacznie łatwiej będzie Ci zorganizować naukę. I wykreśl słowo musisz, bo Ty przecież chcesz, prawda? 🙂

Pomyśl o korzyściach

Wyobraź sobie siebie. Ty i osiągnięty cel językowy. Jak to jest? Co czujesz, co widzisz? Jakie będziesz mieć z tego korzyści i przypominaj sobie o nich jak najczęściej.

Ucz się słów w kontekście

Uwierz, ze wkuwanie słówek z listy nie za bardzo się sprawdza. Najlepiej uczyć się słów w kontekście. Słówka możesz grupować, tworzyć mapy myśli, budować zdania, krótkie historie, wyobrażać sobie znaczenie słów. Uczysz się tematu o podróżach: wyobraź sobie te słowa, wybierz się w taką „językową podróż”, np.: masz słówko wspinać się, to wyobraź sobie, jak się wspinasz, co widzisz wokół siebie itd.

Wykorzystaj portale społecznościowe

Masz konto na Facebooku, Instagramie? Korzystasz każdego dnia z telefonu? Możesz zmienić język w komórce i portalach społecznościowych i uczyć “przy okazji”. Dołącz do grup dla uczących się języków, polub ciekawy fanpage. Skoro i tak zaglądasz na portale społecznościowe, to warto je wykorzystać do nauki języków obcych.

Słuchaj, oglądaj, “zanurz się w języku”

W dzisiejszych czasach Internet jest kopalnią bezpłatnych materiałów do  przyjemnej, atrakcyjnej nauki języków obcych. Oprócz portali społecznościowych znajdziesz wiele podcastów (nagrania dla osób uczących się języków), których możesz słuchać w drodze do szkoły, pracy, podczas spaceru.

Oglądaj seriale, filmy, na początku proste bajki. Nie przejmuj się, jeśli mało rozumiesz. Nieświadomie wychwytujesz wyrażenia, zwroty, przyzwyczajasz się do akcentu.

Odwiedzaj obcojęzyczne strony

Uczysz się tematu dotyczącego podróży? Przejrzyj strony biur podróży, hoteli, plany miast, rozkłady środków transportu itp. Zaglądaj na strony sklepów internetowych, kin, teatrów, ulubionych zespołów muzycznych.

Czytaj magazyny, artykuły, które Cię interesują. Jeśli na początku niewiele rozumiesz, skup się na tytułach, opisach zdjęć. Dopasuj portale, blogi do Twoich zainteresowań.  Zobaczysz, że nauka będzie o wiele przyjemniejsza.

Ćwiczenia online

Nudzi Cię podręcznik? Poszukaj ćwiczeń online. Są ciekawe, angażujące, urozmaicają naukę.

Rozwiązuj testy

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, poznaj jego strukturę. Poznaj wszystkie jego części. Kiedy przyzwyczaisz się do formy, będziesz dokładnie wiedział/a, co powinieneś/powinnaś przygotować.

Ćwicz mówienie

Jeśli nie masz partnera do rozmów, mów do siebie, myśl w obcym języku, ćwicz prezentacje, twórz dialogi, wymyślaj sytuacje. W niektórych miastach są organizowane spotkania, podczas których rozmawia się w języku obcym. W internecie znajdziesz strony, gdzie możesz znaleźć partnera do rozmowy w ramach wymiany. Wykorzystuj każdą szansę jaka się nadarzy.

Nie panikuj, że robisz błędy.

To zupełnie normalne. Uczymy się na błędach. Strach przed popełnieniem błędu sprawia, że powstaje tzw. bariera w mówieniu w języku obcym.

Kiedy spotkasz obcokrajowca na ulicy, to uwierz, że nie będzie go obchodziła końcówka rzeczownika. Obcokrajowcy oczekują, że przekażesz im informację.

Nie zachęcam do uczenia się błędami, trzeba je korygować, ale nie dajmy się zwariować. Zrobisz błąd, to masz szansę go w przyszłości poprawić.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki, jak uczyć się języków obcych, pomogą Ci uczyć się skutecznie i przyjemnie. “Zanurz się” w języku i ciesz się, że go poznajesz.

Strona projektu Świadomy Wybór

O autorze

Anna Maciejewska
Anna MaciejewskaTrener językowy, life&business coach

Trener językowy, life & business coach pracujący w oparciu o kodeks etyczny i standardy International Coach Federation. Właścicielka firmy zajmującej się coachingiem i szkoleniami językowymi. Jest absolwentką filologii germańskiej oraz filologii stosowanej. Ukończyła szkołę coachingu akredytowaną przez Międzynarodową Federację Coachingu (ICF). Aktualnie znajduje się w trakcie akredytacji ACC ICF. Doświadczenie zdobywała jako tłumacz dla niemieckiej organizacji, lektor języka niemieckiego, coach językowy. Obecnie spełnia się zawodowo jako life & business coach pomagając Klientom osiągać cele językowe, prywatne i biznesowe. Prowadzi blog: realizujswojecele.pl