Każdy człowiek jest kreatywny.  Jak uruchomić twórczy potencjał i odnieść sukces.

Kiedyś uważałam, że bycie kreatywnym jest zarezerwowane tylko dla wybranych, wybitnie uzdolnionych: artystów, pisarzy.

Dziś wierzę, że twórcze życie, to spełnianie marzeń, realizowanie zainteresowań i pasji, budowanie wspierających relacji, ale też troska o siebie, odpoczynek i relaks.

Proces twórczy nie polega na zaskakiwaniu. Klienci widzieli już wszystko, żyjemy w erze cyfrowej, dostęp do informacji jest powszechny. Kreatywność to odnalezienie, tego co liczy się dla nas, co nas odzwierciedla i pokazuje nasze podejście, w sposób autentyczny i szczery.

8 zasad jak realizować swój potencjał kreatywny:

  1. Rób to co lubisz, co cię pasjonuje. Wszyscy mamy marzenia, tęsknoty i pragnienia. Większość z nich wywodzi się jeszcze z dzieciństwa lub młodości i o wielu zapomnieliśmy. A być może chcieliśmy zapomnieć po tym, gdy zostały wyśmiane lub zlekceważone. W dorosłym życiu zostają zastąpione oczekiwaniami otoczenia.  Możemy młodzieńcze marzenia odkrywać, pielęgnować i urzeczywistniać. Za naszymi marzeniami i wizjami kryją się nieodkryte talenty i możliwości.
  2. Myśl i mów o sobie dobrze. Pamiętaj o swoich sukcesach, na pewno je masz! Dopóki nie poczujesz i nie docenisz samego siebie – przynajmniej trochę, dopóty nie będziesz potrafił poważnie traktować swoich pomysłów i wizji, oraz za nimi podążać.
  3. Kreatywność to działanie, na które musimy znaleźć czas. Nie rodzimy się pisarzami, muzykami, dziennikarzami czy aktorami. Możemy mieć ku temu pewne predyspozycje, ale nad nimi także trzeba pracować, uczyć się, co w dalszej kolejności pozwala nam, dzięki warsztatowi, po prostu, być kreatywnymi. Sukces to nie tylko talent, ale też
  4. Nie bój się przyznać do własnej niewiedzy, bo właśnie wtedy człowiek zadaje właściwe pytania sobie lub ludziom, którzy wiedzą lepiej od niego. Osoby twórcze, które odnoszą sukcesy, mogą być dla ciebie ważnymi nauczycielami, mentorami. Proś o wsparcie, gdy tego potrzebujesz.
  5. Otaczaj się ludźmi, którzy myślą inaczej niż ty. Doceniaj ludzi, którzy się z Toba nie zgadzają i nie boją się tego powiedzieć.
  6. Według Steve’a Jobsa kreatywność to łączenie różnych rzeczy, pomysłów, inspiracji ze sobą. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę mitów, które towarzyszą wymyślaniu przez innych nowych rzeczy czy nawet biznesów.
  7. Naucz się radzić ze stresem. Kreatywność budzi się jak jesteśmy rozluźnieni. Poznaj techniki relaksacyjne, pracę z oddechem. Bądź obecny tu i teraz. Słuchaj muzyki, tańcz i śpiewaj. Gdyby Einstein nie grał na skrzypcach, może dziś nie byłoby słynnego E=mc2.  Pamiętaj o odpoczynku, wiele ciekawych pomysłów rodzi się podczas kąpieli w wannie, spaceru i innych przyjemnych, „niepozornych” czynności.
  8. Miej odwagę ryzykować i popełniać błędy. Jeśli podążamy znaną drogą pozostaniemy w tym samym miejscu. Jeśli popełniane pomyłki uczynimy drogowskazami kierującymi nas na właściwą drogę – to zyskamy nowe, wzbogacające doświadczenia.

Życzę Wam odwagi, wytrwałości w wyrażaniu siebie, wielu pięknych inspiracjiJ

Strona projektu Świadomy Wybór

O autorze

Joanna Tomala
Joanna TomalaBusiness & Life Coach

Jestem dyplomowanym coachem – absolwentką Podyplomowych Studiów Coachingu i Mentoringu organizowanych przez Laboratorium Psychoedukacji i SWPS. W trakcie akredytacji do Izby Coachingu. Mam za sobą 90 godzin coachingowych. Pracuję różnymi metodami, wychodzę od modelu GROW, wprowadzam pracę z katami, wizualizację, Metodę Walta Disney, Piramidę Diltsa i wiele innych.