„Nauka to potęgi klucz” – z pewnością większość z nas usłyszała to sformułowanie przynajmniej raz w życiu. Bez wątpienia wzbogacanie swojej wiedzy otwiera wiele drzwi, w tym prowadzących do wymarzonych studiów czy wykonywania upragnionej pracy. Jak jednak sprawić, by nauka była efektywna? Przede wszystkim należy zacząć od poskromienia czasu na nią przeznaczanego…

 

Planuj z głową

Bez względu na to, czy uczysz się do matury, czy do egzaminu na studiach, czy też może starasz się opanować nowy język, przed „rzuceniem się w wir nauki” koniecznie zaplanuj, w jaki sposób będziesz się uczyć. Wyznacz deadline, czyli termin, w którym Twoja wiedza będzie sprawdzana lub z jakiegoś powodu zależy Ci, aby do tego momentu opanować dany temat lub umiejętność.

Następnie podziel materiał przeznaczony do nauczenia się na mniejsze jednostki i wyznacz priorytety, a więc określ, jakie informacje musisz umieć „na blachę”, a co jest mniej istotne.

Kolejnym krokiem jest rozłożenie nauki w czasie. „Często, ale małymi porcjami” – taki sposób przyswajania wiedzy pozwala Twojemu mózgowi „dokładnie przetrawić wszystkie informacje”.

Oczywiście podczas planowania procesu nauki nie zapomnij o wyznaczeniu czasu na powtórki – bez tego elementu Twoja nauka może okazać się syzyfową pracą!

 

Zagospodaruj swój czas

Podczas nauki czas może wydawać Ci się Twoim wrogiem. Wystarczy jednak znać kilka zasad dotyczących jego organizacji, aby skutecznie go ujarzmić.

Po pierwsze warto zasiadać do nauki codziennie o tej samej porze – pomaga to w kształtowaniu samodyscypliny.

Po drugie nie można zapomnieć o przerwach i odpoczynku (oczywiście uważając, by przerwy w nauce nie okazały się dłuższe niż sama nauka!). Jeśli zafundujesz swojemu mózgowi „naukowy maraton” na ostatnią chwilę przed egzaminem, to możesz mieć pewność, że zdobyte informacje nie zostaną w nim na długo. Sen lub odpoczynek po niedużej „dawce” nauki „cementują” zdobytą wiedzę.

 

Technika Pomodoro

Technika Pomodoro to popularny sposób zarządzania czasem, który świetnie nadaje się do wykorzystania podczas nauki. Nazwa „pomodoro” wzięła się od kuchennego czasomierza o kształcie pomidora – i taki też czasomierz można wykorzystać podczas nauki, choć wystarczy też zwykły zegarek z budzikiem lub komórka. Oto zasady wykorzystywania tej metody podczas nauki:

  1. Przygotuj listę tematów, których chcesz się nauczyć i zapisz je na kartce.
  2. Wybierz temat, na którym skoncentrujesz się w pierwszej kolejności. Ważne: w tej technice należy wykonywać zadania pojedynczo, jedno po drugim.
  3. 25 minut. Ustaw czasomierz na 25 minut. Jest to okres trwania jednego Pomodoro, który przeznaczysz na naukę całości lub części danego tematu.
  4. Niepodzielność pomodoro. Przerwę można zrobić dopiero po upływie tych 25 minut. Jeśli nauka danego tematu zajmie Ci mniej czasu, to rozpocznij zgłębianie kolejnego.
  5. Stop „rozpraszaczom”. Podczas nauki wymagane jest twoje maksymalne skupienie. Upewnij się więc, że wszystkie rozpraszacze są daleko od Ciebie (Facebook wyłączony?).
  6. Przerwa. Jeśli po upływie 25 minut nie udało Ci się opanować wybranej porcji materiału, zrób sobie przerwę trwającą 5 minut. Podczas przerwy unikaj zadań wymagających pracy umysłowej oraz odejdź od miejsca, w którym się uczysz. W tym czasie przykładowo możesz poćwiczyć lub zająć się drobnymi porządkami.
  7. Kolejne przerwy. Jeśli wybrany przez Ciebie temat wymaga poświęcenia więcej czasu niż 4 pomodoro (4 x 25 min. = 100 min.), to po ich upływie zrób sobie dłuższą, 20–30 minutową przerwę.
  8. Odhaczone! Odznaczaj wykonane zadania – to dobry sposób na motywację.

 

Mam nadzieję, że podane tu zasady pomogą Ci okiełznać czas przeznaczany na naukę. Powodzenia w zdobywaniu wiedzy!

 

O autorze

Sabina Dłuska
Sabina DłuskaPsycholog, dydaktyk medialny

Z wykształcenia psycholog, z zawodu i z zamiłowania dydaktyk medialny. Od kilku lat zaangażowana w pozaformalną edukację dorosłych. Posiada doświadczenie w projektowaniu szkoleń e-learningowych oraz stacjonarnych. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury oraz kultury japońskiej.