Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Obecnie na rynku znajduje się wiele ofert pracy w tym zawodzie, przez co zdobycie jej nie jest szczególnie trudne. Głównymi oferentami są zagraniczne korporacje. Wśród wymagań na to stanowisko najczęściej niezbędna jest znajomość języków obcych (angielski oraz drugi język) oraz doświadczenie na podobnym stanowisku. Specyfika działu HR jest bardzo różnorodna. Niektóre stanowiska charakteryzują się pracą systemowo – administracyjną, na innych pracuje się z ludźmi (prowadząc rekrutacje, szkolenia, czy odpowiadając za pierwszy kontakt z klientem). W korporacjach, każdy zespół z działu HR zajmuje się osobnym procesem (np. rekrutacje, zwolnienia pracowników, czy wystawianie listów referencyjnych).

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Dzień pracy rozpoczyna się ok. godziny 8 (choć elastyczne godziny dają możliwość przyjścia do pracy od 6 do 10). Są dni, w których jest czas na to, żeby zrobić sobie kawę, czy zjeść śniadanie, lecz są takie, które wymagają nieustannego zaangażowania w nasze obowiązki. Na stanowiskach administracyjnych jest to praca systemowa, niewymagająca kontaktu z ludźmi. W trakcie dnia przewidziana jest 15-minutowa przerwa „śniadaniowa” oraz 30-minutowa przerwa „obiadowa”. Co tydzień odbywają się spotkania z zespołem, na których omawiane są najważniejsze tematy, usprawnienia, czy też zmiany w systemie. Raz na miesiąc każdy pracownik odbywa też spotkanie ze swoim przełożonym.

Największe zalety pracy w zawodzie

Prestiż firmy/stanowiska, Karnety wstępu (np. Multisport), Możliwości rozwoju, Wysokie zarobki, Umowa o pracę, Stabilizacja i pewność zatrudnienia

Największe wady pracy w zawodzie

Rutyna

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Początkowa pensja wynosi ok 2500-3000 zł netto. Średnia pensja ok 4000 zł netto.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Często korporacje mają specjalną ofertę przygotowaną dla studentów – program praktyk wakacyjnych (2-3 miesiące), bądź staże (np. semestralne, w niepełnym wymiarze godzin). Ponadto, miłym gestem jest tzw. „Welcome Day’, czyli dzień wprowadzający, podczas którego zapoznacie się nie tylko ze specyfiką firmy, ale również ze sobą nawzajem, przez co początek pracy będzie łatwiejszy.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Odpowiedzialność, Rzetelność, Staranność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Filologie; kursy typu „Kadry i Płace”

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność pracy w zespole, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętność ustalania priorytetów

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Bierzcie udział we wszelkich kursach i szkoleniach proponowanych przez uczelnie oraz organizacje studenckie. Udzielajcie się w kołach/organizacjach studenckich i koniecznie uczcie się języków obcych.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Od początku określcie sobie cel rozwoju i dążcie do tego, żeby praca sprawiała Wam satysfakcję.