Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Oferty pracy na stanowisko technical writer w Polsce są dosyć liczne. W zasadzie każda większa firma związana z branżą elektroniczną, telekomunikacyjną czy IT posiada własny dział dokumentacji technicznej, stąd też bogaty wybór ofert pracy. Stanowisko to nie wymaga większego doświadczenia oraz specjalistycznego wykształcenia (na równi traktowane jest wykształcenie o charakterze ścisłym i humanistycznym), przynajmniej na początku ścieżki kariery. Oferty pracy na to stanowisko łatwo również znaleźć poza granicami naszego kraju.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Dzień rozpoczynam od sprawdzenia skrzynki pocztowej, następnie kontaktuje się mailowo z działem R&D aby uzyskać informacje o aktualizacjach lub zmianach w dokumentacji. Jeśli R&D stwierdzi, że dokumenty wymagają zmian lub należy stworzyć dodatkowe teksty, wtedy zajmuje się edycją dokumentów, co w zależności od złożoności danego zagadnienia trwa od kilku godzin nawet do kilku tygodni. W międzyczasie uczestniczę w różnych spotkaniach związanych z tworzeniem dokumentacji, jak i organizacją pracy w ramach działu dokumentacji technicznej. Na koniec dnia aktualizuję statusy redagowanych przeze mnie dokumentów w narzędziach służących do zarządzania projektami.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Brak stresu w pracy, Przyjazna atmosfera, Karnety wstępu (np. Multisport), Umowa o pracę, Praca z domu

Największe wady pracy w zawodzie

Długa droga do osiągnięcia dobrej pozycji zawodowej, czasami wymagana jest dostępność poza godzinami pracy i/lub w weekendy ze względu na nieprzewidziane problemy, minusem jest również trudna komunikacja ze współpracownikami z innych krajów lub jej brak.

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Ciężko powiedzieć jaka jest górna granica zarobków w tym zawodzie, ale z tego co słyszałam w pracy jedne z wyższych pensji oscylują w okolicach 10 tys pln. Na stanowisku junior writera zaczyna się od ok. 2,5-3 tys pln, natomiast średnie wynagrodzenie to ok. 4,5-5 tys pln. Oczywiście wszystko to kwoty brutto.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Myślę, że jedną z ciekawszych opcji w mojej pracy jest możliwość uczestniczenia w tzw. programach pilotowych, które polegają na montażu i testach produktów oferowanych przez firmę u klientów. W tym roku jeden z kolegów brał udział w takim programie w Iranie. W trakcie swojego pobytu miał okazję zobaczyć jak wyglądają siedziby operatorów telekomunikacyjnych na bliskim wschodzie (bliżej temu do baraków niż budynków), przetestować tworzoną przez nas dokumentację i zebrać odpowiedni feedback, a także odwiedzić popularne turystycznie miejsca w tym dosyć egzotycznym dla nas kraju.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Dociekliwość, Dokładność i precyzja, Kreatywność, Logiczne wnioskowanie, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Punktualność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

W Polsce istnieją może dwie czy trzy uczelnie oferujące kształcenie w zakresie technical writingu i są to uczelnie zaoczne, stąd też nie wymaga się wykształcenia w tym kierunku (przynajmniej w Polsce, za granicą oferta uczelni wyższych jest bogatsza). Nie ma również ściśle określonych kierunków studiów, które byłyby preferowane. W moim zespole na podobnym stanowisku pracują zarówno absolwenci filologii angielskiej, filozofii, historii jak i elektroniki, fizyki czy informatyki.
Zdecydowanym atutem jest dobra umiejętność języka angielskiego oraz lekkość pióra w połączeniu z szybkim przyswajaniem wiedzy z zagadnień technologicznych. Pracodawcy cenią również zaangażowanie w działalność studencką jako oznakę ambicji, dobrego zarządzania sobą w czasie oraz chęci do podejmowania wyzwań potencjalnego kandydata.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność pracy w zespole, Umiejętności analityczne, Umiejętność wywierania wpływu na innych

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Chyba najważniejszą rzeczą jest podejmowanie dodatkowych inicjatyw w trakcie trwania studiów, rozumiem przez to działalność studencką w kołach naukowych, samorządach czy organizacjach, jak i uczestnictwo w szkoleniach i odbywanie dodatkowych praktyk oraz staży w firmach z branży. Współcześni studenci bardzo szybko stają się aktywni zawodowo, co powoduje, że po zakończeniu nauki dysponują już całkiem niezłym doświadczeniem w swojej dziedzinie = stanowią dużą konkurencję na rynku pracy.
Jeśli chodzi o osoby wybierające się na studia wydaje mi się, że powinny one spróbować się dowiedzieć jak wyglądają w praktyce kierunki studiów, którymi są zainteresowani oraz jak wygląda sytuacja na rynku pracy z nimi związana. Dodatkowo jeśli w czasie nauki ktoś stwierdzi, że dany kierunek nie jest jednak dla niego nie powinien się bać z niego zrezygnować i podążyć nową ścieżką.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Tak jak już wcześniej wspomniałam dużym ułatwieniem w tym zawodzie jest dobra znajomość języka angielskiego oraz znajomość zagadnień technologicznych. Duży nacisk kładzie się również na pracowników kreatywnych, otwartych na innowacje i niestandardowe rozwiązania. Zaletą jest również komunikatywność jako, że praca wymaga stałego kontaktu z ludźmi z innych krajów.