Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Aktualnie w Polsce niewiele jest ośrodków naukowych związanych z neurobiologią. Największe z nich znajdują się w Warszawie i Krakowie, poza tym funkcjonują także laboratoria przy uniwersytetach w większych miastach Polski. Rozpoczęcie kariery naukowej nie jest trudne – miejsc na studiach doktoranckich jest sporo. Z każdym kolejnym etapem kariery wymagania rosną, posad jest niewiele, a konkurencja bardzo silna. Często jedyną drogą jest wyjazd za granicę.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Jako śpioch przychodzę do laboratorium ok. 10:00 i realizuję plan, który sama sobie wyznaczyłam na dany dzień. W zależności od etapu eksperymentu może to być opieka nad zwierzętami, pobranie tkanki zwierzęcej, utrwalanie jej, barwienie, obrazowanie w mikroskopie, analiza danych. Większość tych zadań w swojej esencji jest monotonna i powtarzalna, wymaga precyzji i czasu – przerwy na inkubację próbek, płukanie próbek, wirowanie próbek… To bardzo rzemieślnicza praca. Dopiero końcowe obserwacje i analizy mogą okazać się przełomowe, ale poprzedzają je miesiące żmudnego przekładania szkiełek z miejsca na miejsce.
Nie zawsze jestem panem własnego harmonogramu dnia, wiele zależy od warunków eksperymentu. Jeśli wszystkie próbki trzeba pobrać tego samego dnia, będę musiała spędzić w pracy 14 godzin. Jeśli zwierzęta wymagają zastrzyku codziennie przez 30 dni, będę musiała przyjść do pracy w 4 kolejne weekendy. Czas mojej pracy jest elastyczny w obie strony – i zazwyczaj dostosowany dla dobra eksperymentu, a nie mojej przyjemności.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Prestiż firmy/stanowiska, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Możliwości rozwoju, Ciekawa praca pełna wyzwań, Podróżowanie (wyjazdy służbowe)

Największe wady pracy w zawodzie

Nadgodziny, Rutyna, Długa droga do osiągnięcia dobrej pozycji zawodowej, Wysoka konkurencja, Umowa zlecenie/ o dzieło

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Podstawowe stypendium doktoranta to ok. 2000 zł, do tego można otrzymać stypendium za dobre wyniki, stypendium Ministra Nauki, pracować w czyimś projekcie naukowym czy złożyć wniosek o finansowanie własnego projektu. Im więcej włożonej pracy i nadgodzin, tym więcej pieniędzy. Średnio to ok. 3-5 tys. netto, po założeniu własnego laboratorium jako profesor znacznie więcej, zależnie od prestiżu laboratorium.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

W moim projekcie zajmuję się pewnym zaburzeniem rozwoju mózgu, które objawia się upośledzonym ruchem u chorego zwierzęcia. Dla pomiaru głębokości tego upośledzenia stosuje się test ruchowy, podczas którego zwierzę umieszczane jest na kręcącej się belce i musi cały czas przebierać nogami, żeby się na niej utrzymać (tzw. RotaRod). Choć test wydaje się idiotycznie prosty, zwierzęta miały do niego bardzo kreatywne podejście. Jeden ze szczurów złapał zębami swój władny ogon i kręcił się razem z maszyną. Drugi z całych sił łapał się belki pazurkami i kręcił się w dół, a na sekundę przez spadnięciem wbiegał sprintem na sam szczyt, żeby powtórzyć procedurę. Trzeci szedł do tyłu. Kolejny uznał, że faza lotu jest strasznie fajna i spadał bezwładnie przy każdym obrocie, a potem próbował wejść jeszcze raz. Ostatni wspiął się na przegródki oddzielające zwierzęta i wisiał nad belką, nie dotykając jej nawet łapkami.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Cierpliwość, Dążenie do celu, Dociekliwość, Dokładność i precyzja, Kreatywność, Logiczne wnioskowanie, Zdyscyplinowanie

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Studia magisterskie z biologii lub, najlepiej, z neurobiologii. Przydatne jest robienie praktyk w laboratoriach krajowych i zagranicznych – w czasie wakacji, po zajęciach, albo w ramach wymian studenckich. W tym zawodzie najlepiej mieć szeroki wachlarz kontaktów.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, Umiejętności analityczne, Umiejętność ustalania priorytetów

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku neurobiologia w Krakowie i w ramach programu Erasmus wyjechałam dwukrotnie na praktyki zagraniczne i na dwie wymiany studenckie. Przy każdym z tych wyjazdów podejmowałam pracę w laboratorium naukowym i jedno z nich zaproponowało mi napisanie doktoratu. Potem już poszło. Każdemu studentowi z zacięciem naukowym serdecznie polecam takie wyjazdy. Pozwalają poznać różne podejście do nauki, różnorodne metody pracy, dotknąć szerokiej tematyki i odnaleźć miejsce dla siebie.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Największym wymogiem do tej pracy jest pasja. Niewysoka pensja i prestiż tytułów naukowych nie wynagrodzą nadgodzin, świąt przesiedzianych w zwierzętarni (szczury muszą być nakarmione nawet w noworoczny poranek, nie ma zmiłuj), zaciekłej konkurencji w środowisku, walki o finansowanie, stresu. Jedyną nagrodą jest poczucie, że zmienia się świat.