Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Na podobne stanowiska jest spory popyt, jednak trudno o tego rodzaju pracę dla osoby bez doświadczenia.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Początek pracy o 6:30. W pierwszej kolejności przydzielenie pracownikom obowiązków na cały dzień, ogarnięcie porannych formalności, następnie, w związku z dużą różnorodnością w branży mogą być to różne czynności, w szczególności kontrola zakresu pracy pracowników, bieżące rozliczenia i zaopatrzenie, spotkania dot. ustaleń nowych robót. Tworzenie wycen. Generalnie brak schematu, praca bardzo różnorodna.

Największe zalety pracy w zawodzie

Prestiż firmy/stanowiska, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Praca z ludźmi, Ciekawa praca pełna wyzwań, Umowa o pracę, Stabilizacja i pewność zatrudnienia

Największe wady pracy w zawodzie

Nadgodziny, Dużo stresu, Wysoka odpowiedzialność

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Początkowo, dla osoby bez doświadczenia: około 2500 netto. Średnie pensje będą się plasować w okolicach 3500-4000 netto. Osiągalne jest 5000 netto i wyżej, w zależności od zakresu obowiązków, rzecz jasna.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Drugi tydzień w pracy, jeden z pierwszych razy na statku. Rozmowa z serwisantem brytyjskiego armatora, ustalanie szczegółów dotyczących prac na kolejnej jednostce. Po dogadaniu wszystkich istotnych tematów Craig pyta, czy byłam już na maszcie. Zgodnie z prawdą mówię, że nie – na co on, że nie ma na co czekać, od razu zmierza w kierunku rusztowania. Dodam, że na tej jednostce (ok. 200 m długości) już na pokładzie pelengowym (nad sterówką) było bardzo wysoko. Ale, jestem twarda, dam radę. Idę więc za Craigiem. Po kolejnych drabinach, coraz wyżej (pierwszy raz w życiu na rusztowaniu). Ostatnia z drabin, przymocowana już do samego masztu – by z niej zejść trzeba było dać gigantyczny krok ponad ogromną przepaścią nie trzymając się przy tym niczego, bo nie było czego. Dałam radę. Stoję z Craigiem na maszcie, opowiada mi o statku, o pracy, o stoczniach na całym świecie, wspomina o błędach popełnionych przy remoncie anteny na maszcie, a moje myśli krążą tylko i wyłącznie wokół tego jak wejdę z powrotem na tę nieszczęsną drabinę…

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Długa koncentracja, Dokładność i precyzja, Logiczne wnioskowanie, Odpowiedzialność, Pewność siebie, Szybkie podejmowanie decyzji

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Wykształcenie branżowe, w zależności jakie projekty podlegają koordynacji, tutaj: elektryczne. Wykształcenie lub doświadczenie w zarządzaniu może okazać się bardzo przydatne.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętność zarządzania grupą

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Jak najwięcej staży i praktyk w przemyśle, już w trakcie studiów. Nie ma na co czekać.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Praktyka w językach obcych jest niezwykle przydatna.