Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

W Polsce jest ok. 500 kontrolerów i tylko jedna firma cywilna, która ich wszystkich zatrudnia. Jeśli ktoś ma predyspozycje do pracy w tym zawodzie, to nie jest trudno o pracę. Jeśli predyspozycji brak, to szanse zdobycia pracy są bliskie zeru.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Dyżur trwa 7,5h. Po przyjściu do pracy zapoznaję się z bieżąca sytuacją, czytam informacje o zamkniętych przestrzeniach, planowanych lotach specjalnych, itp. Na stanowisku operacyjnym kontroluję ruch lotniczy przez maksymalnie 2h, potem mam minimum 1h przerwy i znów 1h lub 2h pracy i przerwa.

Największe zalety pracy w zawodzie

Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Dobre warunki fizyczne pracy, Wysokie zarobki, Ciekawa praca pełna wyzwań, Stabilizacja i pewność zatrudnienia, Brak ingerencji w życie osobiste

Największe wady pracy w zawodzie

Dużo stresu, Praca w weekendy, Wysoka odpowiedzialność, Praca w trybie zmianowym

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Historie z mojej pracy są trudne do opowiedzenia osobie spoza środowiska. Dla laika moja praca polega na gapieniu się przez okno lub w monitor i wydawaniu rozkazów.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Dokładność i precyzja, Logiczne wnioskowanie, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Spostrzegawczość, Szybkie podejmowanie decyzji, Zdecydowanie w podejmowaniu decyzji

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Do wykonywania mojej pacy nie potrzeba kończyć studiów, wystarczy matura i znajomość języka angielskiego na poziomie bardzo dobrym.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność pracy w zespole, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętność ustalania priorytetów, Umiejętność dostosowywania się do danych warunków

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Studiowałam kierunek zupełnie niezwiązany z moją obecną pracą i byłam już na piątym roku, gdy postanowiłam coś zmienić. Opłaciło się, uważam że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Jeśli nie do końca pasuje Ci to, co robisz, nie bój się tego zmienić.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Powodzenia:)