Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Rynek ma duże spectrum. Od fotopstryków po super pro fotografów. O pracę bardzo trudno. Praktycznie ciężko znaleźć jakiekolwiek ogłoszenie o zatrudnieniu. Zostaje otwarcie własnej firmy, ale do tego trzeba mieć łeb, doświadczenie w fotografii, sprzęt, pomysł.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Wstaję koło 10, jem śniadanie, piję yerbę i siadam do komputera. Przegląd fb, jakaś gierka. Potem sprawdzam czy nie mam zleceń na mailu. W końcu zabieram się do pracy. Pracuję w Lightroom i Photoshop obrabiając zdjęcia. Zwykle nie muszę się jakoś śpieszyć. Koło 16 przerwa na obiad i spanie. Potem znowu do komputera. Co do samej pracy to wszystko zależy od ilości zleceń i od chęci. Mam dużo zleceń to pracuję po 13 h. Mam mało to sobie pogram, wyjdę na miasto itd. Jako fotograf pracuję na weekendy na weselach jako podwykonawca. Czyli idę na 12 h – do oczepin. Ogólnie lubię swobodę w pracy. Nikt nie stoi nade mną, robię co chcę. Jest to zaleta, ale wymaga to też samodyscypliny.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Możliwości rozwoju, Posiadanie władzy, Ciekawa praca pełna wyzwań, Praca z domu

Największe wady pracy w zawodzie

Nadgodziny, Praca w weekendy, Wysoka odpowiedzialność, Długa droga do osiągnięcia dobrej pozycji zawodowej, Wysoka konkurencja

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Od 2500 zł do nawet 15000 zł miesięcznie.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Kreatywność, Praktyczność, Spostrzegawczość, Staranność, Wyobraźnia

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

“Nie pomoże sprzętu kupa (i papierek), gdy fotograf zwykła dupa”. W tym zawodzie liczy się wiedza, doświadczenie, twórczość i talent. Jak ktoś nie ma oka do zdjęć to nigdzie się tego nie nauczy.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność dostosowywania się do danych warunków, Umiejętność planowania

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Focić, focić, focić i jeszcze myśleć nad każdym zdjęciem. Do tego czytać książki. Nie fora i tutoriale, tylko książki.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Nie będzie łatwo. Albo masz dużo samozaparcia albo odpuść sobie bo zmarnujesz nawet kilka lat życia i kupę hajsu.