Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Ciężko jest zostać konsultantem ze względu na duże wymagania odnośnie wykształcenia (studia wyższe), znajomości języków (minimum 1 język, w tym angielski na poziomie biegłym), specjalizacji w swoim zawodzie (doświadczenie w poprzednich firmach).

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Jako analityk/konsultant pracujesz w biurze bądź bezpośrednio u klienta. Jesteś kimś w rodzaju „lekarza biznesu”, który musi zdefiniować problem, opisać go i znaleźć rozwiązanie. Praca jest bardzo wymagająca oraz stresująca ale przynosi dużo satysfakcji. W zależności od specjalizacji możesz wykonywać analizy finansowe, techniczne bądź wykorzystywać najnowsze narzędzia i technologie do osiągnięcia celu. Praca taka jest pracą typowo biurową, z bardzo dużymi możliwościami podróżowania i zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Trzeba zapamiętać, że na tym stanowisku sam jesteś sobie szefem, dlatego musisz umieć bardzo dobrze zorganizować swój czas, inaczej nigdy nie zdążysz ze wszystkimi zadaniami.

Największe zalety pracy w zawodzie

Prestiż firmy/stanowiska, Możliwości rozwoju, Wysokie zarobki, Ciekawa praca pełna wyzwań, Podróżowanie (wyjazdy służbowe), Dodatkowa opieka zdrowotna

Największe wady pracy w zawodzie

Nadgodziny, Dużo stresu, Wysoka odpowiedzialność, Nieuprzejmi klienci, Praca daleko od domu (wyjazdy)

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Widełki w zależności od stażu pracy wyglądają tak: Młodszy analityk 3-4 tys, Analityk 4-6, Starszy analityk 6-10, Specjalista 10-…

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Pracując dla klienta będącego producentem samolotów staraliśmy się, obniżyć koszty ich budowy. Miało to na celu zwiększenie marży dla naszego klienta z każdego sprzedanego samolotu i możliwość inwestowania większego kapitału w rozwój nowych maszyn. Pracując bezpośrednio w fabryce klienta miałem możliwość zobaczyć, jak od podstaw budowane są samoloty, którymi latamy na co dzień.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Logiczne wnioskowanie, Pewność siebie, Pracowitość, Przedsiębiorczość, Uważne słuchanie, Zdecydowanie w podejmowaniu decyzji

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Ekonomia, Mechanika i budowa maszyn, Informatyka, Nauki społeczne – pomocne mogą okazać się wszystkie aktywności, które potwierdzają dobrą organizację, przedsiębiorczość oraz ciągłą chęć rozwoju (koła naukowe, organizacje studenckie)

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność pracy w zespole, Umiejętności analityczne, Umiejętność ustalania priorytetów

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Szukaj swojej ścieżki i tego co stanie się Twoją pasją. Wychodź poza ustalone ramy, bo same studia nie pomogą Ci w wypróbowaniu odpowiednio dużej liczby potencjalnych zawodów. Nie szukaj konkretnego zawodu, a sposobu w jakich chcesz pracować – czy jest to praca z ludźmi, w dużym czy małym zespole, praca managera czy specjalisty, jakie umiejętności będziesz musiał wykorzystać. Próbuj wszystkiego co się nawinie i nie bój się rozmawiać z innymi na temat pracy, twoich pasji i tego gdzie chciałbyś być za 5 czy 10 lat. Bądź pro aktywny – wychodź z inicjatywą.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Każda ciężka praca w końcu się opłaci 😉