Jaka była Pana droga do pracy w zawodzie?

Studiowałem matematykę, na mojej uczelni był program staży zamawianych, dostałem się do tej firmy na staż, przez 3 miesiące pracy udowodniłem pracodawcy swoją solidność, zaproponowano mi umowę o pracę na pół etatu i od czasów studiów magisterskich pracuję tam już ponad dwa lata.

Czy do pracy na stanowisko analityka przyjmowani są wyłącznie ludzie z wykształceniem matematycznym?

Nie, niektórzy moi współpracownicy mają wykształcenie np. ekonomiczne. Jednak sądzę, że wykształcenie matematyczne znacznie rozwija zdolności logicznego i analitycznego myślenia, które bardzo przydają się na tym stanowisku. Myślę, że dzięki tym atutom matematycy zyskują w oczach pracodawców. Mam wielu współpracowników matematyków. Ważna jest także znajomość SQL, ale często nowi pracownicy są doszkalani w tym obszarze przez firmę.

Jak wygląda Pana dzień z życia w pracy (typowe zadania, obszar działania)?

Zajmujemy się głównie wdrożeniami rozwiązań, które zaprojektował inny dział. W typowym dniu pracy są pewne zadania rutynowe, które trzeba wykonać, ale też często przy wdrażaniu potrzebne są własne pomysły na rozwiązanie jakiegoś problemu. Elementy mojej pracy mógłbym porównać do rozwiązywania ciekawych zagadek. Działając, trzeba przewidywać konsekwencje, często też testować
nowe rozwiązania i wybierać najlepsze. Wymagana jest dokładność i skrupulatność. Nie mam bezpośredniego kontaktu z klientami. Wykonuję swoje zadania samodzielnie, lecz mogę liczyć na wsparcie współpracowników. W pracy wykorzystuję technologię bazującą na SQL.

Największe zalety pracy?

Bardzo miła atmosfera w pracy. Praca nie jest stresująca i zwykle nie ma dużej presji czasu. Jest to praca stabilna. Ważne jest dla mnie życie osobiste i rodzinne, ta praca nie ingeruje w te obszary. Cenię to, że mogę pracować samodzielnie, wykorzystując swoje zdolności analityczne, a pracodawca obdarza mnie zaufaniem. Mam też przestrzeń do proponowania własnych rozwiązań.

Cechy idealnego kandydata?

-logiczne wnioskowanie
-myślenie przyczynowo- skutkowe
– dociekliwość
-dokładność i precyzja
-obowiązkowość
-pracowitość
-spostrzegawczość
-cierpliwość

Największe wady pracy?

Dla ludzi lubiących stabilność wad jest niewiele, ale niekiedy pojawiają się zadania trochę nużące, powtarzalne.

Średnia zarobków?

5000 zł brutto