Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Konkurencja jest bardzo duża. Każdego roku przybywa 800 nowych absolwentów weterynarii. Wielu z nich jest już po licznych stażach i praktykach w kraju i za granicą. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że studia nie są w stanie praktycznie przygotować do samodzielnej pracy. Niestety realia są często inne niż w książce. Bardzo często klient nie decyduje się na kosztowne badania dodatkowe , o których nauczano w trakcie studiów. Najczęściej nowi adpeci są przyjmowani na staż, w czasie którego mają możliwość dowiedzieć się jak wygląda leczenie od strony praktycznej.

Dzień z życia w pracy?

Dzień pracy zależy w dużej mierze od miejsca w jakim się pracuje. W dużych lecznicach dzień zaczyna się od obchodu szpitala, wymiany doświadczeń z kolegami, ustaleniu dalszego leczenia. Nastepnie są przyjmowani pacjenci lub wykonywane zabiegi chirurgiczne. Nie ma mowy o rutynie. W czasie dyżurów nocnych jest więcej 'niespodzianek’. Zwierzęta po wypadkach komunikacyjnych, po upadkach z wysokości lub pacjenci z innych lecznic które w nocy są zamknięte. Badania dodatkowe są przeprowadzane przez lekarza weterynarii lub technika weterynarii, w zależności od placówki. Trzeba pamiętać, że weterynaria to nie tylko praca w lecznicy z małymi zwierzętami, ale również praca w terenie ze zwierzętami gospodarskimi, praca w Inspekcji Weterynaryjnej, nadzór nad produkcją i bezpieczeństwem żywności.

Największe zalety pracy w zawodzie?

Ogólnie rzecz biorąc praca jest ciekawa i pełna wyzwań. Nie ma mowy o monotonii każdy kolejny dzień przynosi nowe wyzwania (przypadki),co daje wiele satysfakcji i spełnienia.

Praca w moim zawodzie niesie za sobą co oczywiste pracę ze zwierzętami, ale również z ludźmi i daje duże możliwości rozwoju.

Cechy charakteru idealnego kandydata?

Przede wszystkim empatia i pracowitość, jednak kolejne wymienione cechy są równie ważne.  Staranność, logiczne wnioskowanie, umiejętność pracy w zespole, umiejętność przekonywania, asertywność, opanowanie, które przydaje się w każdym nagłym przypadku, a także cierpliwość, tolerancja, zdyscyplinowanie.

Podsumowując trzeba sporo nad sobą pracować, aby skutecznie móc pomagać innym 🙂

Największe wady pracy w zawodzie?

wysoka odpowiedzialność, praca po godzinach, dość niskie zarobki, praca w weekendy, praca z ludzmi, bedacymi pod wplywem emocji, praca po godzinach, ryzyko chorob odzwierzecych,

Jakie kompetencje, kierunki studiów, lub kursy powinien ukończyć kandydat do pracy w tym stanowisku? Jakie doświadczenie powinien zdobyć w czasie studiów?

Studia na kierunku weterynaria (5,5 letnie), sympozja, większość warsztatów i szkoleń jest przewidziana dla lekarzy, którzy ukończyli studia (kursy USG, RTG, EKG, kursy laboratoryjne). Dodatkowo po kilku latach pacy można odbyć studia podyplomowe i uzyskać tytuł specjalisty w danej dziedzinie np. specjalista radiologii weterynaryjnej, chorób wewnętrznych psów i kotów, rozrodu zwierząt, chorób ptaków, zwierząt laboratoryjnych, higiena mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego itp.

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie? Jaka jest średnia?

Zarobki zależą od rodzaju placówki w jakiej się pracuje i od wielkości miasta. Po studiach zazwyczaj odbywa się staż z UP, w czasie którego wynagrodzenie wynosi ok 800 zl na rękę. Lekarz z 2-3 letnim stażem zarabia od 2000-3000, natomiast specjaliści zarabiają więcej.

Pani droga do dzisiaj = przepis na sukces i porady dla osób, które jeszcze studiują, lub wybierają się na studia.

Moja droga do weterynarii była dość kręta. Nie dostałam się na wymarzony kierunek odrazu. W trakcie nauki na innym kierunku okazało się, że jestem na liście przyjętych. Rozpoczęcie nauki wiązało się z przeprowadzką do innego miasta. Dziś podęcia tej decyzji nie żałuję i nie wyobrażam sobie, że miałabym pracować w innym zawodzie. Wielu moich kolegów z roku było w podobnej sytuacji. Niektórzy studiowali o wiele za długo, a teraz są świetnymi lekarzami. Na pewno nie można się poddawać.

Jakie inne zawody można wykonywać po tych kursach?

Poza pracą w lecznicy, można pracować ze zwierzętami gospodarskimi w terenie, w administracji, w firmach farmaceutycznych, w laboratorium, przy produkcji żywności, w szkołach i na uczelniach wyższych.