Co powinni wiedzieć ci, którzy zastanawiają się nad wyborem zawodu stomatologa? Jakie zalety i wady kryją się za tym zawodem? Dowiecie się tego z dzisiejszego wywiadu.

Czy trudno jest zostać stomatologiem? Jak wygląda rynek pracy?

Rynek pracy w moim zawodzie jest w tej chwili bardzo wymagający, ponieważ panuje bardzo duża konkurencja. Jest wiele gabinetów, które świadczą wysoki standard usług, przez co nie można od razu oczekiwać wysokich zarobków, czy wielu ofert pracy.

Na czym polega Pani dzień w pracy? Jest coś w zawodzie stomatologa, o czym nie wiemy?

Rozpoczynam dzień o godzinie 8:30, przeważnie trwa do godziny 14,15, ewentualnie zaczynam o 13 i kończę o 20. W ciągu dnia przyjmuję pacjentów, których umawiam na konkretną godzinę. Nie ma więc w tym niczego zaskakującego

[śmiech].

Co Pani najbardziej lubi w tej pracy? Jakie są jej zalety?

Zaletą mojej pracy jest to, że daje bardzo dużą satysfakcję, ponieważ mogę szybko uzyskać efekt tej pracy. Jeśli widzę udany zabieg stomatologiczny, daje mi to dużą satysfakcję. Ważna w pracy jest miła atmosfera, to że jestem w niej samodzielna, mam elastyczne godziny pracy, ode mnie zależy ile i kiedy pracuję. Daje mi stabilizację i pewność zatrudnienia oraz radość z tego, że pomagam innym.

Czym powinien cechować się idealny kandydat na stomatologa?

Przede wszystkim ważna jest obowiązkowość i odpowiedzialność. W zawodzie lekarza bardzo ważna jest również komunikatywność, poczucie tego, że chce pomóc pacjentowi. Aby zabiegi się udały ważna jest również cierpliwość, dociekliwość, umiejętność koncentracji. Dokładność i precyzyjność odgrywają dużą rolę. Musi umieć przewidzieć pewne rzeczy, które wiążą się z tą pracą, musi umieć radzić sobie w stresujących i zmieniających się sytuacjach, ponieważ w swoim gabinecie spotykamy różnych pacjentów, są pacjenci mili, ale są również tak zwani trudni pacjenci [śmiech]. Trzeba umieć sobie radzić ze stresem i szybko podejmować decyzje. Duży sukces odnoszą lekarze, którzy oprócz tego, że są pracowici, są również przedsiębiorczy, to w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna cecha.

Z jakimi ciemnymi stronami tego zawodu muszą się zmierzyć adepci?

Największą wadą jest to, że jestem narażona na pracę w jednej pozycji, która prowadzi do chorób kręgosłupa np. dyskopatii. Podobnie poważne jest narażenie na zakażenie wirusami i bakteriami. Zdarzają się pacjenci nieświadomi tego, że mogę odpowiadać za swoją pracę, ale nie zawsze mogę odpowiadać za stan, w którym pacjent do mnie przychodzi, a niektórzy pacjenci oczekują cudów., lub nie zachowują odpowiedniej higieny, a mają pretensje do lekarza, że nie utrzymuje się efekt ich pracy.

Jakie kompetencje powinien mieć stomatolog, aby móc wykonywać zawód?

W trakcie studiów na Stomatologii jest wiele zajęć praktycznych, które przygotowują do pracy. Konieczne do prawa wykonywania zawodu jest ukończenie 5- letnich studiów, zdanie państwowego egzaminu lekarskiego, a następnie odbycie rocznego stażu. W trakcie swojej pracy, lekarz w ciągu dwóch lat musi uzyskać 200 punktów za szkolenia, jest to proces samokształcenia, trzeba uczestniczyć w kursach doskonalących, które są punktowane. Za uczestnictwo w kursie lekarz otrzymuje punkty i musi to udokumentować w Izbie Lekarskiej. Po ukończeniu studiów, stomatolog może również wybrać jedną z kilku specjalizacji np. ortodoncja.

A na jakim poziomie plasują się zarobki w tym zawodzie?

Bardzo różne, w zależności od tego, jakie zabiegi wykonuje lekarz. Po kilku latach w zawodzie jest to mniej więcej od 4000 do sumy, której nie potrafię określić, ponieważ jest wiele kosztownych zabiegów, które pozwalają zwiększyć dochody, ale trzeba do nich posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności i sprzęt w gabinecie.

Pomimo trudności na rynku pracy, pani udało się osiągnąć sukces. Jak wyglądała ta droga? Co jest w niej najważniejsze?

W tym zawodzie bardzo ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem, bo pacjenci często szukają lekarzy, z którymi mogą porozmawiać, czasami zwierzyć się im, zaufać. Kolejną cechą jest przedsiębiorczość, umiejętność rozwoju swojego rzemiosła, doskonalenie umiejętności.

Moja kariera rozpoczęła się od pracy w gabinecie szkolnym, a po pewnym czasie otworzyłam swój własny gabinet, który prowadzę do dzisiaj. W międzyczasie uzyskałam specjalizację ze Stomatologii Ogólnej I stopnia. Każdy stomatolog musi się liczyć z tym, jeśli będzie prowadził prywatną działalność, że będzie musiał dokupywać nowy sprzęt, ponieważ technologia teraz bardzo idzie do przodu. Dodatkowo, przynajmniej raz w miesiącu uczestniczę w wykładzie doskonalącym oraz co jakiś czas w kursach doskonalących.