Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Jest duża konkurencja, ale jest też zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Jest bardzo dużo ogłoszeń i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej, ponieważ potrzebne są osoby, które potrafią znaleźć pracowników. Branża jest ciekawa, można pracować w małych firmach, startupach, korporacjach.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

W zależności od ilości zadania wiąże się to ze: sprawdzaniem i analizą aplikacji od kandydatów, kontaktem z kandydatami (zapraszaniem na spotkania, umawianiem spotkań/rozmów), prowadzeniem procesów rekrutacji, przygotowywaniem procesu (spotkanie z osobą zlecającą rekrutację, zbieranie informacji, przygotowywaniem profilu stanowiska, szukaniem kandydatów – direct search, wymyśleniem etapów rekrutacji itd.) do składania oferty i czuwaniem nam podpisaniem umowy z kandydatem.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Możliwości rozwoju, Praca z ludźmi, Ciekawa praca pełna wyzwań, Możliwości awansu

Największe wady pracy w zawodzie

Dużo stresu, Wysoka odpowiedzialność, Trudny rynek

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

W zależności od firmy, stanowiska i regionu – najlepiej sięgnąć do raportów wynagrodzeń np. Sedlak&Sedlak

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Praca w HR wiążę się z ciągłym kontaktem z ludźmi, tak naprawdę każda rozmowa jest ciekawym doświadczeniem, ponieważ mamy okazję poznawać nowe osoby. Szczególnie cieszą sytuację kiedy kandydat potrafi zaskoczyć – niebanalną osobowością, ciekawym doświadczeniem, hobby, którym potrafi zadziwić.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Dążenie do celu, Dokładność i precyzja, Kreatywność, Logiczne wnioskowanie, Odpowiedzialność, Uważne słuchanie

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Psychologia, Socjologia, ale tak naprawdę wykształcenie nie jest kluczowe. Cenna jest znajomość języków obcych, szkolenia z zakresu obsługi klienta, prezentowania się, komunikatywności itd.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętności analityczne, Umiejętności komunikacyjne, Umiejętność negocjacji

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Praktyka czyni mistrza, starajcie się maksymalnie dobrze wykorzystać czas na studiach pod kątem zdobywania wiedzy i doświadczenia, świadomie wybierajcie miejsca praktyk i staży, inwestujcie w swój rozwój i decydujcie się nawet na bezpłatne staże – ważne jest doświadczenie. Czytajcie, szukajcie inspiracji, bądźcie na bieżąco z nowościami i technologiami. Uczcie się od innych, bądźcie otwarci na feedback.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Trzeba naprawdę lubić ludzi i nie bać się kontaktu z nimi, jeśli wiesz kogo szukasz, wiesz gdzie go znaleźć, jeśli potrafisz zadawać właściwe pytanie we właściwy sposób i potrafisz wyciągać wnioski jest ok. To praca odpowiedzialna – decydujesz o tym, czy ktoś dostanie pracę czy też nie, a z drugiej strony jeśli zatrudnisz niewłaściwą osobę Twój pracodawca na tym traci.