Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Rynek jest mocno nienasycony, ponieważ cały czas zbyt mało firm w Polsce w ogóle się takimi niuansami przejmuje. Zazwyczaj klientami są firmy, które miały kontrolę, bądź znajomi tych, którzy je mieli. O pracę nietrudno, lecz pozyskiwanie klientów to często chodzenie po wszelkich zakładach osobiście.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

1. Prasówka – trzeba być na bieżąco z niezwykle dynamicznie zmieniającym się prawem.
2. Poczta – klienci zazwyczaj odpisują po tym jak sami skończą pracę, więc rano lista maili jest długa.
3. Tworzenie operatów, kart, wypełnianie sprawozdań, wyjazd w teren (czasem jest to leżenie na łące, na kocyku z aparatem i fotografowanie flory i fauny).
4. Drukowanie gotowych dokumentów i rozsyłanie ich po urzędach/Inwestorach.
5. Pisanie maili do klientów o udzielenie kolejnych informacji, których brakowało mi w ciągu dnia. Odpowiedzi i tak uzyskam gdy już wyjdę z pracy.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Ciekawa praca pełna wyzwań, Stabilizacja i pewność zatrudnienia, Podróżowanie (wyjazdy służbowe), Pomaganie innym

Największe wady pracy w zawodzie

Dużo stresu, Wysoka odpowiedzialność, Nieuprzejmi klienci

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Początek – minimalna, po 2 – 3 latach ok. 2500 zł na rękę.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Dane zmienione, żeby nie zdradzić tajemnicy handlowej.

Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep z wiadrami. Przychodzi klient, mówi, że potrzebuje wiader, bo chciałby nosić internety z piwnicy. Musi za jednym zamachem przenieść 36 litrów internetów, dlatego proponuję mu dwa wiadra po 18 każde. Klient się zgadza, daje zaliczkę, a ja mu zamawiam wiadra, po czym przychodzi następnego dnia i stwierdza, że „rodzina” zwołała spotkanie i ustaliła, że nie podoba im się chodzenie z 2 wiadrami, ale z kolei pojemność obecna im odpowiada, dlatego mam im sprzedać JEDNO wiadro 18 litrowe, którym będą mogli przenieść 36 litrów wody za jednym zamachem.

Tłumaczę więc kulturalnie, że praw fizyki nie da się oszukać i ni dy rydy, 36 litrów nie zmieści się w 18 litrowym wiadrze. Nie, „rodzina” ustaliła na posiedzeniu, że ma tak być i kropka. A jak nie umiem, to wezmą kogoś innego.

Tak mniej więcej wyglądają rozmowy z klientami, a nie rzadko także z urzędnikami. Przygotuj się, że to ty musisz być najlepszy i to ty będziesz urzędnikom tłumaczyć, dlaczego Twoje opracowanie jest poprawne.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Cierpliwość, Dociekliwość, Kreatywność, Logiczne wnioskowanie, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Odpowiedzialność, Wnikliwa obserwacja

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Inżynieria środowiska, Ochrona Środowiska, Prawo Ochrony Środowiska. W zasadzie nic nie przygotuje do tego zawodu na poważnie, trzeba od razu na pierwszym roku studiów ugadać się z jakąś firmą, że raz w tygodniu będzie się do nich wpadać i powoli łapać doświadczenie. W przeciwnym wypadku pierwsze 2 lata to będzie praktycznie nauka od nowa.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętność wywierania wpływu na innych

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Nie idź na studia jeśli nie wiesz co chcesz robić. Studia należy wybierać pod zawód, a nie odwrotnie. Studia same z siebie niczego nie uczą, jeśli nie potrafisz zadawać konkretnych pytań. Jeśli to co chcesz robić nie wiąże się z żadnym kierunkiem, to nie potrzebujesz studiów wcale. Po maturze idź do pracy i przez rok popracuj miesiąc lub dwa w różnych miejscach, nawet jako przynieś zanieś pozamiataj. Tylko tak poznasz atmosferę pracy oraz co w ogóle się w danym zawodzie robi.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Nie będzie kogo się pytać o pomoc, w urzędach rzadko pracują ludzie kompetentni na tyle, by nawet być w stanie ocenić Twoją pracę, a to przecież ich zawód. To TY będziesz musiał się stać osobą, która wszystko będzie wiedziała i swoją wiedzą pomagać urzędnikom.