Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Bardzo duża konkurencyjność, trudno o pracę w zawodzie (często wolą nikogo nie zatrudniać, niż osobę nieodpowiednią), możliwość zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie (10 tyś/mies. nawet od 2 roku pracy)

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Zaczynasz pracę pół godziny później niż twój klient, odwiedzasz dziennie kilkunastu klientów (głównie rozmowa o głupotach jak z kolegą, kilka minut o produktach i zamówieniach), kończysz pracę pół godziny przed końcem pracy klienta, wprowadzanie zamówień, wysyłanie maili.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Samodzielność w podejmowaniu decyzji, Wysokie zarobki, Praca z ludźmi, Podróżowanie (wyjazdy służbowe), Mieszkanie/telefon/samochód służbowy

Największe wady pracy w zawodzie

Dużo stresu, Brak możliwości rozwoju, Wysoka konkurencja

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

zależnie od branży: 3 tyś – 15 tyś zł, średnia ok 5 tyś zł.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Wchodzisz do klienta jak zwykle uśmiechnięty, pytasz jak tam po urlopie, czy był gdzieś na wakacjach, na co klient odpowiada, że wakacje średnie bo zmarł mu przedwcześnie brat. W takiej sytuacji trzeba wysłuchać klienta, poświęcić nieco więcej czasu i zapomnieć o produktach i zamówieniach. Ale klient tego nie zapomni i po czasie się zwróci.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Odwaga, Otwartość, Poczucie humoru, Pracowitość, Punktualność, Rzetelność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Kursy pozwalające zdobyć umiejętności miękkie związane z odpowiednim komunikowaniem się z różnymi typami osobowości, ludźmi o różnych cechach charakteru.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętności komunikacyjne, Umiejętność wywierania wpływu na innych

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Wybierając się na studia poznawaj jak najwięcej ludzi z jak najróżniejszych środowisk (nie ograniczaj się do ludzi ze swojego wydziału/kierunku/roku!).

Jeśli studiujesz i widzisz że chciałbyś coś zmienić – miej odwagę dokonania zmian (myślę tu o zmianie kierunku studiów). Polecam również dużo wyjazdów, jak i zmianę miasta na min. pół roku (erasmusy czy wymiany krajowe).

Jeśli szukasz pracy nie ograniczaj się szukając ogłoszeń tylko do twojej nazwy kierunku/specjalizacji. Pracodawcy ogłoszenia piszą maksymanie elastycznie więc nie umieszczają słów dla ciebie kluczowych.
Pomyśl też co chciałbyś robić, w jakiej firmie chciałbyś pracować i idź do tych firm osobiście, a nie czekaj na ich ogłoszenia w internecie.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Wybierając kierunek studiów wybierasz tak naprawdę branżę, na której będziesz się znać. Jednak nikt nie wie na jakim stanowisku w branży skończy (czy projektant, kierownik, sprzedaż/kontakt z klientem). Dlatego warto zdobywać umiejętności miękkie, które zawsze się przydadzą (komunikacja z ludźmi, negocjacje, zarządzanie czasem, zarządzanie projektami, zarządzanie ludźmi).