Różne motywacje

W roku 1998 Snyder określił 6 głównych motywacji wolontariuszy do realizacji swoich działań: ochrona, wartości, kariera, społeczność, zrozmienie, wzmocnienie. W 2016 roku Stukas przeprowadził badania podsumowujące zależność między tymi motywacjami, a istotnymi aspektami wolontariatu. Poznasz je z tego artykułu, pomogą Ci lepiej wykorzystywać potencjał Twoich wolontariuszy.

Ochrona

Wolontariat jest swego rodzaju ochroną przed trudnościami w życiu. Rozproszeniem wobec własnych problemów i obniżeniem poczucia winy za bycie bardziej obdarzonym przez los od innych.

Wartości

Wolontariat pozwala wyrazić swoje altruistyczne i humanitarne wartości swoim działaniem.

Kariera

Wolontariat pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy i zyskanie więkzej puli możliwości rozwoju kariery.

Społeczność

Wolontariat pozwala zbudować i rozwinąć więzi społeczne. Również z rodziną i znajomymi zaangażowanymi w wolontariat.

Zrozumienie

Wolontariat jest sposobem na zdobycie wiedzy, umiejętności i postaw. Wolontariusze uczą się o świecie, o innych ludziach i o sobie samym.

Wzmocnienie

Wolontariat jest sposobem na rozwój ego. Realizuje potrzebę bycia potrzebnym i podnosi samoocenę.

Wpływ źródła motywacji na pracę

Jak motywować wolontariuszy?

Wartości stanowią najsilniejszy element motywacyjny wśród wolontariuszy. Warto zwrócić na to uwagę, dobierając odpowiednio komunikat, jakim chcemy zachęcić ludzi do dołączenia do naszej organizacji. Powinno więc zawierać się w nim informacja jo wyższym, szczytnym celu, który przyświeca działalności organizacji, o jej misji i wpływie wolontariuszy na realizację tej misji. Warto też zwrócić uwagę na to, że aspekt społeczny jest silniejszym motywatorem dla mężczyzn, niż dla kobiet. To może być metoda na przyciąganie większej ilości mężczyzn do wolontariatu.

Do jakich działań przydzielać wolontariuszy?

Wiedząc jakie motywacje mają Twoi wolontariusze możesz łatwiej przydzielać im zadania. Poniżej znajdziesz analizę porównawczą – do których zadań najchętniej angażują się wolontariusze motywowani poszczególnymi czynnikami.

Znając profil motywacji Twoich wolontariuszy jesteś w stanie przydzielać im dokładnie takie działania, jakie będą dla nich odpowiednie!

Sprawdź motywację swoich wolontariuszy!

Prześlij poniższą ankietę do swoich wolontariuszy. Po wypełnieniu otrzymają raport zestawiający ich główne motywacje do wolontariatu. Możesz porównać je z powyższymi wynikami, żeby lepiej zrozumieć swój zespół i dopasowywać do niego zadania.

Link do ankiety

Źródła

Clary, E. G., Snyder, M., Ridge, R. D., Copeland, J., Stukas, A. A., Haugen, J., & Miene, P. (1998). Understanding and assessing the motivations of volunteers: A functional approach. Journal of Personality and Social Psychology, 74(6), 1516–1530. https://doi.org/10.1037/0022-3514.74.6.1516

Stukas, A. A., Hoye, R., Nicholson, M., Brown, K. M., & Aisbett, L. (2016). Motivations to Volunteer and Their Associations With Volunteers’ Well-Being. Nonprofit and Voluntary Sector Quarterly, 45(1), 112–132. https://doi.org/10.1177/0899764014561122