„Wybierz pracę, którą kochasz a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”

Konfucjusz

Chcesz działać zgodnie ze słowami Konfucjusza, mieć pracę, która Cię uskrzydli, da godziwe wynagrodzenie i satysfakcję połączoną z poczuciem zawodowego spełnienia? W czasach VUCA nie jest to łatwe. Jednak jeśli włożysz odrobinę wysiłku w poznanie siebie i otaczającej Cię rzeczywistości – masz duże szanse na to by „nie przepracować ani jednego dnia”.

WYMAGAJĄCY ŚWIAT VUCA

Zmienność (Volatility), niepewność (Uncertainty), złożoność (Complexity) i niejednoznaczność (Ambiguity) otoczenia, w którym funkcjonujemy powoduje, ze podejmowanie decyzji jeszcze nigdy nie było tak trudne. Funkcjonujemy na coraz większych obrotach, codziennie docierają do nas tysiące informacji. Ich złożoność sprawia, że niełatwo je przeanalizować.  Trudno z tego gąszcza wybrać te najistotniejsze. Linearny sposób myślenia – z jednego zdarzenia naturalnie wynikają kolejne, przestał się sprawdzać. Zmienność otoczenia powoduje, że w trakcie drogi zawodowej będziemy musieli zmienić zawód lub wykonywać więcej niż jeden w tym samym czasie. To co jest ważne to doświadczanie, eksperymentowanie, nieustanny rozwój i uczenie się. Nasz zawód powinien być „zwinny”, potrzebujemy na bieżąco dostosowywać się do potrzeb otoczenia . To co stałe to zmiana. Dużo mówi się o tym, że na pewne zawody za kilka lat nie będzie takiego zapotrzebowania jak dotychczas. Inne znikną całkowicie z rynku pracy a na ich miejscu pojawią się nowe.  Najistotniejsze kompetencje, dzięki którym odnajdziemy się w zmiennym otoczeniu to : proaktywność, otwartość, elastyczność oraz umiejętność zachowania równowagi. Jak w tej zmiennej rzeczywistości wybrać ten zawód, który będzie sprawiał, ze każdego dnia z przyjemnością będziemy oddawać się pracy?

JAK SZUKAĆ ZAWODOWEGO POWOŁANIA ZGODNIE Z ZASADĄ JEŻA

Jim Collins, amerykański konsultant biznesowy i autor książek poświęcił wiele lat swojego życia na badanie setek firm. Wszystkie startowały z podobnego pułapu, jednak to wybranym jedenastu udało się osiągnąć ponadprzeciętne wyniki. Na podstawie działań tych firm Collins sformułował „zasadę jeża” stanowiącą o czynnikach, które zdecydowały o powodzeniu spółek. Zasadę z powodzeniem możemy odnosić do jednostek i poszukiwania zawodowego spełnienia. Po pierwsze zastanów się w czym jesteś albo możesz być naprawdę dobry, jakie kompetencje mogą wyróżnić Cię na rynku pracy. Po drugie jakie czynności sprawiają Ci przyjemność, co jest twoją pasją. W jakich sytuacjach czas przestaje się dla Ciebie liczyć i możesz oddawać się danemu zadaniu godzinami? I po trzecie z wykonywania jakich zadań jesteś w stanie odnieść korzyści. Mogą to być przede wszystkim korzyści finansowe ale nie tylko, także inne na przykład prestiż lub satysfakcja. O ile pierwsze dwa elementy wymagają autorefleksji, często pracy z doradcą, coachem lub wykonania testów, o tyle ostatni element wiąże się głównie z obserwacją trendów na rynku. Wszystko to wymaga czasu, poznanie siebie to proces.  Po przeanalizowaniu wszystkich trzech elementów – szukamy ich części wspólnej, tego czegoś- dla nas wyjątkowego, co sprawi, że będziemy mieć poczucie, że naprawdę lubimy to co robimy. Z jeżem jest podobnie- ma to coś, co powoduje, że świetnie sobie radzi. W razie niebezpieczeństwa zamienia się w kolczastą kulę i nic ani nikt nie jest w stanie mu zagrozić. W przeciwieństwie do lisa – rozbieganego i niekonsekwentnego . Zgodnie z myślą greckiego poety Archilocha „ Lis wie wiele rzeczy ale jeż wie jedną ważną rzecz”. Warto zatem dokonać dobrego wyboru i oprzeć swoją karierę zawodową na jednym, istotnym elemencie, będącym połączeniem naszych unikalnych kompetencji, przyjemności i korzyści. Dodatkowo istotne by był to NASZ wybór, nie wybór naszych rodziców, przyjaciół, znajomych ze studiów czy podyktowany modą. W tym miejscu pomocna też bywa intuicja.

POZNAJ SIEBIE I OBSERWUJ RZECZYWISTOŚĆ

Rzeczywistość VUCA nas nie rozpieszcza. Biorąc pod uwagę niestabilność otoczenia warto postawić na refleksję, poznanie siebie, sprawdzenie czym jest TO COŚ, co chcemy robić zawodowo w życiu. Coś, co będzie nie tylko sposobem na zarabianie ale także formą samorealizacji, wykorzystania tego, co w nas najlepsze. Dodatkowo wysoce prawdopodobne jest, że będziemy szukać TEGO CZEGOŚ więcej niż raz 🙂 Powodzenia !

——————————————————————————————–

7 wskazówek by znaleźć zawodowe powołanie w świecie VUCA:

  1. Poznaj siebie
  2. Śledź trendy
  3. Obserwuj rzeczywistość
  4. Odważnie doświadczaj i eksperymentuj
  5. Postaw na kompetencje przyszłości
  6. Słuchaj swojej intuicji
  7. Nie ustawaj w poszukiwaniach pracy, która Cię uskrzydli 🙂

O autorze

IZABELA CHOJNACKA – NASKRĘT
IZABELA CHOJNACKA – NASKRĘTEkspert HR, Trener & Coach

Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Politechnice Gdańskiej oraz Life Coachingu w Collegium Civitas. Certyfikowany trener- Train the Trainer UO UW. Praktyk NLP – Design Thinking Małgorzata Marczewska. Ekspert w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkimi.  Doświadczony rekruter, project manager, koordynator i asesor sesji AC/DC. Certyfikowany praktyk modelu Extended DISC. Pasjonatka rozwoju osobistego i poszukiwania spełnienia w życiu zawodowym.

Posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi w firmach produkcyjno-handlowych. W swojej karierze zawodowej zrekrutowała setki osób na niemal wszystkie poziomy stanowisk organizacji. Jest twórczynią i współtwórczynią wielu narzędzi wspierających procesy zarządzania ludźmi. Wielokrotnie wspierała pracowników w procesie outplacementu i poszukiwania swojego miejsca na rynku pracy.

Szkoli w obszarze kompetencji miękkich. Szczególnie bliska jej sercu jest tematyka dobrostanu (well being), komunikacji transformującej oraz zarządzania różnorodnością.

Jako coach wspiera klientów w znajdowaniu zawodowego powołania. Towarzyszy na drodze do zmian oraz jeszcze lepszego zrozumienia siebie i swoich prawdziwych pragnień, zgodnie z maksymą „ wszystko, czego potrzebujesz masz w sobie”.

Klienci cenią ją za tworzenie przyjaznej atmosfery opartej na otwartości i wzajemnym zaufaniu.  Po spotkaniach i szkoleniach często czują się zainspirowani do poszerzania wiedzy i do wprowadzania zmian.

Prywatnie – miłośniczka aktywności sportowych na łonie natury oraz podróży do miejsc magicznych, które opisuje na swoim blogu. Ważne miejsce w jej życiu zajmuje muzyka, w wolnych chwilach gra na pianinie i na flecie.