Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

W Polsce istnieje mało firm projektowych, wiec konkurencja na początku kariery jest duża. Procesorowców z doświadczeniem jest już jednak stosunkowo mało wiec konkurencja spada. Nie mniej ograniczenia wynikające z liczby pracodawców nadal istnieją.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Ciężko opisać jeden typowy dzień. Wszystko zależy jaki aktualnie projekt jest robiony. Możesz danego dnia liczyć jakieś aparaty lub urządzenia. Może być czas na robienie schematów lub ich kontroli. Może być moment na opisy instalacji i procesów albo projektu. Jest tysiące czynności jakie można wykonywać i dzięki temu rzadko czuć monotonie.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Przyjazna atmosfera, Karnety wstępu (np. Multisport), Możliwości rozwoju, Ciekawa praca pełna wyzwań, Możliwości awansu

Największe wady pracy w zawodzie

Nadgodziny, Dużo stresu, Wysokie ryzyko zwolnienia

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Na początku kariery (po studiach bez doświadczenia) ok 2500 na rękę. Pod koniec kariery można prawdopodobnie dojść do poziomu 7-9 tys.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Póki co najciekawsze jest chyba to, że nigdy za bardzo się nie ma pewności co i gdzie będzie się robić. Jednego dnia można być na danym projekcie, a drugiego dowiedzieć się o szkoleniu/konferencji/spotkaniu, a nawet wylocie za granice w niedługim odstępie czasu.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Dokładność i precyzja, Konsekwencja, Logiczne wnioskowanie, Myślenie przyczynowo-skutkowe, Obowiązkowość, Odpowiedzialność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Inżyniera Chemiczna i Procesowa/ inżynieria środowiska/ technologia chemiczna

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność pracy w zespole, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętności techniczne

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Przede wszystkim dobre praktyki. Nie muszą być długie, ważne żeby uczyły praktycznych rzeczy. Wiedza ze studiów to dosłownie nawet nie 5-10% tego czego wymaga się w tym zawodzie i nie ma innego sposobu niż zdobycie tych umiejętności poza uczelnią. Jakieś dodatkowe praktyki i staże to tez świetna przewaga. W drugiej kolejności szkolenia z obsługi programów typu CAD i symulacyjnych, jeżeli są dostępne bo o to ciężko.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Nie olewać zajęć praktycznych na studiach, bo to jedyne okazje gdzie można kogoś zapytać gdy się czegoś nie wie 😉 I mimo uporczywych prób prowadzących na uczelniach nie zamykać się na nowe rozwiązania czy pomysły. Zawsze można coś ulepszyć, a do tego trzeba mieć względnie otwarty umysł. I starać się naprawdę uczyć wszystkiego bo nigdy nie wiadomo co się może w tym zawodzie przydać.