Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Rynek wielo-segmentowy.
Można pracować z ludźmi w każdym wieku. Na poziomie szkoły podstawowej- orientacja zawodowa, gimnazjum ( 7-8 klasa)- pierwsze wybory edukacyjne, szkoły ponadpodstawowe – wybór dalszej ścieżki edukacji lub pierwsze wejścia na rynek pracy, studenci i pracownicy młodociani- edukacja nieformalna i rynek pracy, a także osoby dorosłe – osoby bezrobotne, osoby chcące zmienić pracę lub całkowicie się przekwalifikować.
Konkurencja jak wszędzie po prostu jest. Akurat w tym zawodzie konkurencja motywuje do dalszego rozwoju.
Możliwość pracy w szkołach, poradniach, urzędach pracy, projektach unijnych (dużo godzin doradczych dopisanych do projektów o różnej tematyce), oraz prowadzenie własnej praktyki doradczej.
Czy trudno znaleźć pracę – nie byłabym doradcą gdybym nie odpowiedziała „to zależy”:). Na tym rynku, tak jak na większości, duże znaczenie ma osobowość. Wskazana jest proaktywność, choć spotkałam takich kolegów i koleżanki, którzy by pewnie się z tym nie zgodzili. Statystycznie w miesiącu pojawia się kilka ogłoszeń, kilkanaście przetargów do których można startować, kilka projektów finansowanych prze UE. Ostatnie zmiany systemu edukacji zwiększyły też przestrzeń dla doradców pracujących z młodymi w szkołach. Poza tym, działa tu polecenie, zadowolony zleceniodawca poleca doradcę.
Minusem na tym rynku jest brak wiedzy osób młodych i ich rodziców o możliwości korzystania z usług doradcy w okresie dokonywania wyborów edukacyjno – zawodowych.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Już wiele lat pracuję w tym zawodzie. To co jest dla mnie fantastyczne – a nie każdy to lubi- to to ze nie mam typowego dnia pracy. Są punkty stałe, praca w szkole i na uczelni oraz klienci indywidualni. Mam za to typowe okresy pracy. Okres poszukiwania zleceń, nawiązywania współpracy, tworzenia własnych projektów i okres realizacji . Bardzo często idą one równolegle i czasami jak wszystko się nałoży na siebie to jest ciężko.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Możliwości rozwoju, Praca z ludźmi, Ciekawa praca pełna wyzwań, Pomaganie innym, Praca z domu

Największe wady pracy w zawodzie

Praca w weekendy, Wysoka odpowiedzialność

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

To zależy od regionu oraz miejsca pracy. Np: Ostrowiec Świetokrzyski Doradca Zawodowy w projekcie realizowanym przez biuro karier 2200 brutto- Warszawa 4300, więc zależy od wielu czynników. Stawki godzinowe proponowane w projektach wahają się od 30/h brutto do 180/h brutto

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Nie mogę opisać żadnej z wielu bardzo ciekawych historii. Są one tak szczególne, że nie udałoby mi się zanonimizować ich bohaterów – a to im zawsze gwarantuję. Najbardziej fascynujące dla mnie są sytuacje, kiedy po dłuższym czasie dowiaduję się od swoich „klientów”, że spotkanie ze mną coś zmieniło w ich życiu.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Chęć pomagania innym, Empatia, Otwartość, Przedsiębiorczość, Uważne słuchanie.

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Doradztwo Zawodowe, Psychologia, Socjologia, Pedagogika
Na studiach warto brać udział w projektach związanych z przedsiębiorczością, a także wszystkim co pozwala poznać rynek pracy od podszewki, wskazane są też kursy i szkolenia zwiększające wiedzę o człowieku i jego zachowaniach, przekonaniach, motywach, barierach procesach grupowych oraz twarde szkolenia np: z narzędzi (testy, kwestionariusze diagnozujące, nowe technologie) w doradztwie zawodowym.
Wolontariat w biurze karier, strefie przedsiębiorczości, kołach studenckich np. coachingu, rozwoju osobistego itp.
Staże w poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub w urzędach pracy, Ochotniczych Hufcach Pracy ( OHP), laboratoriach badawczych zajmujących się tematyką rynku pracy.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, Umiejętności komunikacyjne, Umiejętność dostosowywania się do danych warunków, Umiejętność planowania

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Bez względu na to gdzie jesteś i ile masz lat nie przestawaj szukać zawodu, który poza zarobkami będzie dawał Ci dużo satysfakcji. Często samemu trudno jest spojrzeć na siebie obiektywnie, dlatego polecam korzystanie z pomocy innych osób. Ja na swojej drodze korzystałam z coachingów, doradztwa zawodowego, warsztatów rozwojowych. Warto też wcześniej „przymierzyć te buty w których chce się chodzić”. Nie wszystko jest takie jak wygląda na pierwszy rzut oka. Warto spotkać się z kimś kto taki zawód wykonuje, a najlepiej z kilkoma osobami, warto poczytać opracowania, w których ludzie opowiadają jak to wygląda od podszewki.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Powtórzę, bo warto to podkreślić. Dowiedz się czegoś więcej poprzez spotkania z osobami, które już to robią, zadaj im interesujące Cię pytania, niech to będą różne osoby bo będziesz mógł/mogła zobaczyć ten zawód z kilku perspektyw. Jeżeli jest taka możliwość, to znajdź staż, praktyki lub wolontariat w miejscu gdzie będziesz mógł/mogła doświadczyć tego typu pracy.