Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Zależy od koniunktury, zaraz po studiach raczej ciężko o pracę w dużym mieście. Za to w mniejszych miastach zazwyczaj ciągle kogoś potrzebują. Jeśli po studiach masz zamiar np. wrócić w rodzinne strony, dobrze jest robić tam praktyki w trakcie studiów i dać się poznać.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Wszystko zależy od pracowni, na której aktualnie się pracuje. W mniejszych laboratoriach, raczej pracuje się na każdym stanowisku, od pobierania krwi, przez analizę moczu, do badań hematologicznych czy biochemicznych. W dużych placówkach, zazwyczaj już w momencie zatrudnienia zostajesz „skazany” na jedną pracownie.

Największe zalety pracy w zawodzie

Elastyczne godziny pracy, Przyjazna atmosfera, Możliwości rozwoju, Ciekawa praca pełna wyzwań, Umowa o pracę, Stabilizacja i pewność zatrudnienia

Największe wady pracy w zawodzie

Dużo stresu, Wysoka odpowiedzialność, Długa droga do osiągnięcia dobrej pozycji zawodowej, Niskie zarobki, Praca w trybie zmianowym

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Początkowo to nierzadko najniższa krajowa. Przeciętna pensja niestety nie jest zbyt wysoka, to jakieś 3 000 zł brutto.

Podziel się jakimś ciekawym doświadczeniem z pracy

Ciężko mi sobie przypomnieć coś szczególnego. W pracy można dowiedzieć się rozmaitych rzeczy i ludzkich historii, zwłaszcza jeśli ma się bezpośredni kontakt z pacjentami.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Chęć pomagania innym, Cierpliwość, Długa koncentracja, Dokładność i precyzja, Odpowiedzialność, Staranność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Analityka medyczna / medycyna laboratoryjna lub studia medyczne i medycyna laboratoryjna jako specjalizacja. Praktyki wakacyjne zazwyczaj dają jakieś pojęcie o przyszłym zawodzie, więc dobrze jest wykazywać na nich duże zainteresowanie i chęć do pomocy.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, Umiejętność pracy w zespole, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji.

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Korzystam z kursów, nie jeżdżę na nie tylko dlatego że trzeba zbierać tzw. punkty edukacyjne. Staram się ciągle poszerzać swoją wiedzę i śledzić nowe trendy w medycynie (szczególnie polecam takie kursy). Polecam szybko rozpocząć specjalizacje, bo potem jest coraz trudniej zacząć. Sama ciągle nie mogę znaleźć odpowiedniego momentu na jej rozpoczęcie. Sama zaczynałam pracę w mniejszym mieście, daleko od miasta w którym chciałam się docelowo znaleźć, ale akurat obecnie prawie wszędzie szukają pracowników. Jeżeli komuś zależy na jakimś konkretnym laboratorium lub kierunku rozwoju, warto podjąć wolontariat na ostatnim roku studiów. Natomiast jeżeli chodzi o pensje to nie ma co liczyć, że kiedyś wzrosną.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Studia są naprawdę trudne, a przedmioty przydatne w zawodzie zaczynają się praktycznie dopiero od trzeciego roku. Polecam je w zasadzie tylko dla pasjonatów, ale praca daje naprawdę wiele możliwości rozwoju w różnych gałęziach medycyny laboratoryjnej. No i cóż studia nie uczą niestety ani trochę praktyki.