Jak wygląda rynek pracy w zawodzie?

Jak w przypadku wszystkich stanowisk administracyjnych – jest spora konkurencja. Zwykle nie jest wymagana specjalistyczna wiedza i duże doświadczenie (bardziej umiejętności interpersonalne, dokładność i szybkie uczenie się), dlatego zwykle aplikuje sporo osób. Im lepsza renoma firmy, tym ciężej się dostać.

Jak wygląda przeciętny dzień w pracy?

Odbiór i wysyłanie poczty/paczek, odbieranie telefonów, zarządzanie obiegiem dokumentów, zamawianie artykułów biurowych/spożywczych, rezerwacja hoteli/lotów/stolików w restauracjach/kupowanie biletów PKP, obsługa spotkań, zgłaszanie usterek, zawieranie umów z dostawcami usług do biura, jeśli nie ma osobnej recepcji – otwieranie drzwi domofonem, zapowiadanie gości. Dobra praca na początek, jeśli nie ma się jeszcze doświadczenia (żeby zdobyć jakiekolwiek). Można zaobserwować pracę każdego z działów i doprecyzować, co chce się robić dalej.

Największe zalety pracy w zawodzie

Praca z ludźmi, Pomaganie innym, Możliwości awansu

Największe wady pracy w zawodzie

”brudna” praca, Rutyna, Długa droga do osiągnięcia dobrej pozycji zawodowej, Nieuprzejmi klienci, Niskie zarobki

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie?

Od najniższej krajowej do ok 3 tys. netto.

Cechy charakteru idealnego kandydata:

Komunikatywność, Chęć pomagania innym, Cierpliwość, Dokładność i precyzja, Obowiązkowość, Posłuszeństwo, Punktualność

Jakie są preferowane ukończone kierunki studiów/ kursy do pracy w tym zawodzie?

Niektóre firmy wymagają studiów z zakresu administracji jednak tak jak zostało wcześniej wspomniane istotniejsze okazują się zdolności interpersonalne.

Jakie dodatkowe umiejętności mogą okazać się cenne i pomocne do pracy w zawodzie?

Umiejętność zarządzania czasem/ pracy pod presją czasu, Umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/ podejmowania decyzji, Umiejętność ustalania priorytetów

Twoja droga do dzisiaj – przepis na sukces i porady dla osób, które wybierają się na studia lub już studiują i wkraczają na rynek pracy.

Zmieniam zawód, idę w stronę HR i Employer Brandingu. Praca na takim stanowisku dała mi szerokie spojrzenie na codzienną pracę w firmach, poznałam specyfikę pracy wielu działów, co jest bardzo pomocne w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Czy masz jakąś radę dla osób chcących pracować w tym zawodzie?

Posiedzieć rok, zdobyć pierwsze doświadczenie w pracy biurowej i iść dalej 🙂 Stanowisko dobre, jeśli nie wiesz jeszcze, jaką drogę obrać. Sumienną pracą możesz zdobyć zaufanie managerów innych zespołów i przejść do nich mimo braku odpowiedniego doświadczenia/wykształcenia.