Jak wygląda rynek pracy w zawodzie agenta ubezpieczeniowego?

Rynek pośrednika ubezpieczeniowego – doradcy jest bardzo konkurencyjny. Jest duża ilośc pośredników ubezpieczeniowych. Dodatkowo ostatnie negatywne zmiany na rynku bankowym, kredytowym spowodowały że więcej Firm zaczeło sie interesowac tym obszarem “przebranżawiając” się na sprzedaż ubezpieczeń. Na rynku decyduje cena i Klient. Niestety ale czesto jest tak, że prawdziwy doradca ubezpieczniowy przegrywa w wlace o Klienta ponieważ nie konkuruje w walce o Klienta ceną tylko odpowiednim zakresem ubezpieczenia.

Dzień z życia w pracy?      

Dzień pośrednika można określic jednym zdaniem: Konsekwentna i codzienna praca polegająca na przygotowywaniu ofert , porównywaniu ich i odpowiednim przedstawianiu Klientowi. Każdego dnia agent pracuje z nowymi Klientami oraz z dotychczasowymi. W przypadku nowego Klienta konieczna jest zdobycie zaufania do swojej Agencji a w przypadku starych Klientów odpowiedni dobór oferty na kolejny okres ubezpieczenia. Często jest to praca wirtualna gdzie cały proces sprzedazy odbywa się przy biurku. Jednak nadal wielu klientów oczekuje osobistej wizyty czy spotkania z Agentem.

Największe zalety pracy w zawodzie?

Elastyczne godziny pracy w przypadku agenta wirtualnego, wysoka samodzielnośc w kształtowaniu swojego dnia pracy oraz kształtowaniu zarobków które sa uzależnione od odpowiedniego nakładu pracy. Napewno dużą zaleta jest codzienna praca z ludźmi i praca na tzn. relacjach.

Cechy charakteru idealnego kandydata?

Idealny agent powienien byc komunikatywny, nie bac sie ludzi, posiadac upór I konsekwencje do podejmowania codziennych działań.

Największe wady pracy w zawodzie?

Duża konkurencja na rynku powoduje konieczność nieustannego monitorowania tego co dzieje się u konkurencji. Jeżeli pośrednik współpracuje z wieloma firmami musi także na bieżąco śledzić i znać wszystkie zmiany, które zachodzą w produktach.

Jakie kompetencje, kierunki studiów, lub kursy powinien ukończyć kandydat do pracy w tym stanowisku? Jakie doświadczenie powinien zdobyć w czasie studiów? 

Myślę, że kierunek studiów nie jest najważniejszym kryterium. Istotne są cechy charakteru, dzięki którym będziemy w stanie zaangażować się w ten zawód i czerpać z niego satysfakcję. Na pewno niezbędna jest zdolność analitycznego myślenia, tak aby umieć porównać niekiedy kilkanaście ofert i zaproponować klientowi dokładnie tą, której potrzebuje.

Jakiej wysokości zarobki można osiągnąć w zawodzie? Jaka jest średnia?

Wysokość zarobków jest bardzo elastyczna i w głównej mierze zależy od zaangażowania danej osoby. Jak w każdej działalności na pewno są pośrednicy zarabiający tysiąc złotych ale są i tacy, którzy mają dziesiątki tysięcy złotych miesięcznych zarobków które wynikają z codziennej konsekwentnej pracy.

Przepis na sukces i porady dla osób, które jeszcze studiują, lub wybierają się na studia?

Najważniejsze to nie bać się podjąć czasami trudnych decyzji. Jeżeli codzienna praca będzie zgodna z Naszymi zainteresowaniami, czy po prostu będzie sprawiać nam satysfakcje, a nie będzie tylko przykrym obowiązkiem, to myślę, że można mówić o sukcesie.

Jakie studia/kursy Pan skończył? Jakie inne zawody można wykonywać po tych kursach?

Ukończyłem studia o kierunku ekonomicznym. Uważam, że to bardzo uniwersalny kierunek, który przygotowuje do podjęcia pracy w branży finansowej czy administracji.